ŚWIĄTECZNA DARMOWA DOSTAWA od 20 grudnia do 8 stycznia! Zamówienia złożone w tym okresie wyślemy od 2 stycznia 2025. Sprawdź >
Pacjent po skutecznym leczeniu onkologicznym
Zasady prowadzenia kontroli onkologicznej po skutecznym leczeniu raka jelita grubego
dr hab. n. med. Karol Rawicz-Pruszyński
- Rak jelita grubego (RJG) stanowi 10% wszystkich rozpoznań nowotworowych na świecie. Leczenie RJG – oparte głównie na metodach operacyjnych – jest uzależnione od stopnia zaawansowania klinicznego choroby. Głównym celem schematów kontroli po skutecznym leczeniu operacyjnym jest wykrycie wznowy lub nawrotu choroby w jak najwcześniejszym okresie IV (przerzutowego) stopnia zaawansowania klinicznego, co potencjalnie zwiększa szanse chorego na przeżycie
Epidemiologia
Rak jelita grubego jest drugim najczęściej występującym nowotworem złośliwym u kobiet i trzecim u mężczyzn, co stanowi 10% wszystkich rozpoznań nowotworowych na świecie. Przy ponad 600 000 zgonów każdego roku RJG jest czwartą najczęstszą przyczyną śmierci związanej z nowotworami na świecie1.
Otyłość, brak aktywności fizycznej, nadmierne spożywanie alkoholu, brak zbilansowanej diety i palenie papierosów należą do głównych czynników rosnącej zachorowalności na RJG zależnej od chorego2.
Wskaźnik śmiertelności w Unii Europejskiej na 100 000 kobiet i 100 000 mężczyzn to odpowiednio 9-14 oraz 15-20 – w ciągu ostatnich dekad wykazuje on tendencję spadkową. Pięcioletnie przeżycie chorych na RJG w krajach zachodnich waha się między 30,9% a 60% u kobiet i 28,5-57% u mężczyzn, a uwzględniwszy dane szacunkowe z 23 krajów Europy, wynosi ono 48,4% u kobiet i 46,8% u mężczyzn3.