ŚWIĄTECZNA DARMOWA DOSTAWA od 20 grudnia do 8 stycznia! Zamówienia złożone w tym okresie wyślemy od 2 stycznia 2025. Sprawdź >
Pacjent w trakcie leczenia onkologicznego
Biegunka i zaparcie po chemioterapii
lek. Dawid Prószyński
- Współczesne możliwości leczenia onkologicznego niosą także istotne ryzyko działań niepożądanych ze strony układu pokarmowego. Umiejętność szybkiej identyfikacji przyczyny i wprowadzenie odpowiedniego postępowania pozwalają na redukcję niepowodzeń terapii i zachowanie odpowiedniej jakości życia (QoL – quality of life) pacjentów. Artykuł stanowi kompendium wiedzy na temat diagnostyki i leczenia biegunki oraz zaparcia po chemioterapii (CTH – chemotherapy)
Biegunka
Onkologiczne leczenie skojarzone stwarza istotne ryzyko biegunki u pacjentów z chorobami onkologicznymi. Szacuje się, że ponad połowa leczonych systemowo doświadcza biegunki1, a >30% w III stopniu i większym, co niekiedy wiąże się z koniecznością redukcji dawki, a nawet przedwczesnego zakończenia leczenia onkologicznego i ma bezpośredni wpływ na obniżenie QoL chorych. Zachodzi zatem potrzeba poszukiwania prostych algorytmów pozwalających sprawnie różnicować przyczyny biegunki i niezwłocznie włączyć optymalne leczenie.
Definicja
Zgodnie z definicją World Health Organization (WHO) z biegunką mamy do czynienia wówczas, gdy chory oddaje przynajmniej 3 luźne stolce na dobę2. Należy jednak pamiętać, że może on inaczej definiować biegunkę, co świadczy o ważkości dokładnie zebranego wywiadu.
Podział
Zgodnie z kryteriami Common Terminology Criteria for Adverse Events (CTC AE) wersja 5.0 wyróżnia się 5 podstawowych stopni ciężkości biegunki3 (tab. 1).
Z uwagi na czas trwania biegunkę można podzielić na:
- ostrą (do 14 dni)4, która w większości przypadków wywołana jest czynnikiem infekcyjnym
- przewlekłą (>4 tyg.), w ramach której wyróżnia się:
- sekrecyjną (wydzielniczą)
- osmotyczną (związaną z upośledzonym wchłanianiem substancji osmotycznie czynnych)
- tłuszczową (związaną z zaburzeniami wchłaniania tłuszczów)
- zapalną
- wywołaną stanami związanymi z przyspieszonym pasażem treści pokarmowej.
Szczególny rodzaj stanowi biegunka u chorych na nowotwory.
Przyczyny biegunki u pacjentów onkologicznych
Biegunka u pacjentów z nowotworami złośliwymi może być związana z samą chorobą nowotworową i wynikać z zaburzenia drożności przewodu pokarmowego (jako wyraz obecności guza pierwotnego), zaburzenia wchłaniania/wydzielania (np. na skutek niewydolności zewnątrzwydzielniczej w przebiegu raka trzustki) oraz z wydzielania substancji aktywnych (tak jak w przypadku zespołu rakowiaka w przebiegu nowotworów neuroendokrynnych). Do przyczyn związanych z leczeniem onkologicznym należą: radioterapia (RTH – radiotherapy), powikłania leczenia chirurgicznego (przebyta resekcja jelita – wzmożony napływ wody do jelita i zaburzenia jej wchłaniania), leczenie systemowe oraz powikłania leczenia wspomagającego (np. żywienie dojelitowe). Trzecią najczęstszą przyczyną biegunki są czynniki infekcyjne (często zakażenia C. difficile).