ŚWIĄTECZNA DARMOWA DOSTAWA od 20 grudnia do 8 stycznia! Zamówienia złożone w tym okresie wyślemy od 2 stycznia 2025. Sprawdź >
Omówmy to na przypadkach
Leczenie chirurgiczne powikłań uchyłka Meckela
lek. Anna Szubryt
- Czym jest uchyłek Meckela i czy jest groźny?
- Omówienie zróżnicowanej symptomatologii uchyłka Meckela i trudności diagnostycznych
- Kiedy należy usunąć uchyłek Meckela, a kiedy go pozostawić? Wybór postępowania na podstawie badań retrospektywnych
Poniżej opisałam 2 pacjentów pediatrycznych, których spotkałam w swojej praktyce klinicznej w odstępie zaledwie kilku dni po rozpoczęciu pracy na Oddziale Pediatrii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu. Mimo tego samego rozpoznania głównego oba przypadki różniły się symptomami, które pojawiły się na początku procesu diagnostycznego. To dowodzi, że diagnostyka uchyłka Meckela nie jest łatwa i często objawy kliniczne przypominają inne jednostki chorobowe, np. przepuklinę pępkową i cukrzycę typu 1, co pierwotnie podejrzewano w poniższych przypadkach.
Opis przypadku 1
Na szpitalny oddział ratunkowy (SOR) został przyjęty 16-miesięczny chłopczyk z powodu bólu brzucha trwającego od 2 dni. Według rodziców bóle miały charakter napadowy, skurczowy. W dniu poprzedzającym zgłoszenie u dziecka 2 razy wystąpiły wymioty, a w dniu przyjęcia chłopiec ponownie 2 razy zwrócił treść pokarmową. Nie obserwowano biegunki, ostatni stolec (prawidłowy) dziecko oddało na 2 dni przed zgłoszeniem. W dniu poprzedzającym wizytę na SOR-ze stwierdzono u niego stan podgorączkowy. Pacjenta badał tego dnia lekarz POZ, który zalecił obserwację oraz leczenie objawowe. W trakcie wywiadu ustalono, że chłopiec miał uzgodniony termin zabiegu przepukliny pępkowej za 5 miesięcy.
Dotychczas pacjent poważniej nie chorował. Nie przyjmował leków na stałe, nie stwierdzono u niego alergii. Matka miała rozpoznaną celiakię. Dziecko pochodziło z CIX (ciąża 9), PVI (poród 6; odbył się siłami natury [PSN]), urodzone o czasie, otrzymało 10 punktów w skali Apgar.
W badaniu przedmiotowym wykonanym w chwili zgłoszenia na SOR stan ogólny dziecka był mierny, kontakt z nim adekwatny do wieku, chłopiec był apatyczny. Brzuch w poziomie klatki piersiowej. W okolicy pępka wyczuwalny bolesny opór wielkości mandarynk...
Wdrożono całkowite żywienie pozajelitowe. W kolejnych dobach chłopiec czuł się lepiej. Włączono żywienie doustne. Podczas hospitalizacji bez powikłań. Dziecko w stanie dobrym wypisano do domu.
W badaniu histopatologicznym otrzymanym po wypisie pacjenta w obrazie mikroskopowym opisano: uchyłek o błonie śluzowej typu jelita cienkiego z obecnością ogniskowej martwicy krwotocznej błony śluzowej. Wyrostek robaczkowy bez cech stanu zapalnego.