BLACK CYBER WEEK! Publikacje i multimedia nawet do 80% taniej i darmowa dostawa od 350 zł! Sprawdź >
Oligosacharydy mleka kobiecego – co o nich wiemy
dr hab. n. med. Iwona Sadowska-Krawczenko, prof. UMK
- Aktualny stan wiedzy na temat oligosacharydów mleka kobiecego (HMO)
- Jak HMO wpływają na zdrowie noworodków i niemowląt?
- Prezentacja wyników badań klinicznych na temat zastosowania mleka modyfikowanego wzbogaconego o HMO u dzieci
Mleko kobiece jest niewątpliwie najlepszym pokarmem dla noworodka i niemowlęcia. Karmienie piersią wiąże się m.in. z mniejszym ryzykiem występowania zakażeń układu oddechowego i pokarmowego, otyłości, cukrzycy oraz alergii u dziecka1. Sugeruje się korzystny wpływ specyficznych, bioaktywnych składników mleka kobiecego, w tym oligosacharydów mleka kobiecego (HMO – human milk oligosaccharides).
HMO to trzeci, po laktozie i lipidach, pod względem ilościowym składnik mleka kobiecego. W mleku dojrzałym występuje w stężeniu 5-15 g/l, a w mleku początkowym (siarze) – 15-32 g/l. Organizm kobiety zużywa aż 10% energii potrzebnej do produkcji mleka na tworzenie HMO2. Co ciekawe, zawartość HMO jest typowa dla mleka kobiecego – w mleku krowim HMO występują w śladowej ilości (0,05 g/l).
Co to są HMO?
HMO to złożone węglowodany, w których skład wchodzą monocukry. Każda cząsteczka HMO zawiera laktozę i dodatkowo przynajmniej jeden specyficzny składnik: fukozę, kwas sjalowy lub N-acetyloglukozaminę. Obecnie znanych jest około 200 cząsteczek HMO, z czego około 40% stanowią dwa oligosacharydy: 2’-fukozylolaktoza (2’FL) oraz lakto-N-neotetraoza (LNnT)3.
Od czego zależą skład HMO i ich ilość w mleku kobiecym?
Skład i ilość HMO zmieniają się w zależności od wielu czynników. Najistotniejszymi z nich są faza laktacji (siara czy mleko dojrzałe) oraz status genetyczny matki. Każda kobieta wydziela specyficzny dla siebie zestaw HMO. Znaczący wpływ na ilość i...