ŚWIĄTECZNA DARMOWA DOSTAWA od 20 grudnia do 8 stycznia! Zamówienia złożone w tym okresie wyślemy od 2 stycznia 2025. Sprawdź >
Standardy postępowania
Postępowanie w niedokrwistości z niedoboru żelaza
lek. Aleksandra Pankiewicz
dr hab. n. med. Anna Adamowicz-Salach
- Wchłanianie i przemiana żelaza oraz rola hepcydyny
- Objawy kliniczne i zmiany laboratoryjne w przebiegu niedokrwistości z niedoboru żelaza
- Stosowanie preparatów żelaza profilaktycznie i w ramach terapii – dawkowanie, działania niepożądane, monitorowanie odpowiedzi na leczenie
Niedobór żelaza jest jedną z najczęstszych przyczyn niedokrwistości u dzieci1-4. Jej cechą charakterystyczną jest mikrocytoza (zmniejszona objętość krwinek) i hipochromia (niedobarwliwość) krwinek czerwonych1-14. Stanem poprzedzającym jawną niedokrwistość jest niedobór żelaza bez niedokrwistości, czyli sideropenia5,6,13. W tym przypadku wyniki wskaźników gospodarki żelazowej są nieprawidłowe, natomiast w morfologii krwi obwodowej nie stwierdza się jeszcze charakterystycznych zmian6,7.
Metabolizm i funkcja żelaza
Proces przemiany żelaza w organizmie ma złożony charakter. Ważną rolę odgrywają w nim białka zaangażowane w transport i wchłanianie tego pierwiastka8,15. Żelazo pełni w organizmie wiele ważnych funkcji. Jest ono składnikiem hemoglobiny oraz innych hemoprotein, takich jak mioglobina czy cytochromy8,15. Odgrywa również ważną rolę w syntezie DNA i regulacji cyklu komórkowego8,15. Należy podkreślić znaczenie żelaza w procesie kształtowania się układu nerwowego – bierze ono udział w syntezie neuroprzekaźników i w procesach mielinizacji2,13,15. Dlatego tak ważne jest wczesne wykrywanie i leczenie niedoborów tego pierwiastka, zwłaszcza w okresie intensywnego rozwoju ośrodkowego układu nerwowego2,12,13,15. Żelazo, które jest wykorzystywane w procesie erytropoezy, pochodzi z dwóch źródeł: zewnętrznego, gdy jest dostarczane wraz z pokarmem, i wewnętrznego – wtedy pochodzi ono z rozpadu „starych” krwinek czerwonych8,15. Drogą pokarmową przyswajane jest jedynie 5% potrzebnej ilości żelaza (1-2 mg). Ta sama ilość jest usuwana z organizmu wraz ze złuszczonym nabłonkiem jelita8,15.
Zapotrzebowanie na żelazo jest ściśle związane z wiekiem i wynosi u dzieci:
- w wieku 6-12 miesięcy: 7,8-11 mg/24 h
- w wieku 1-3 lat: 5,8-9 mg/24 h
- w wieku 4-8 lat: 6,1-10 mg/24 h
- w wieku 9-13 lat: 8-11 mg/24 h13.
Dieta przeciętnego dorosłego człowieka dostarcza 15-25 mg żelaza na dobę. W większości jest to żelazo niehemowe, a tylko niewielką część stanowi hemowe. Te dwa typy żelaza różnią się w znaczący sposób biodostępnością. Żelazo hemowe, które występuje w produktach mięsnych, jest lepiej przyswajalne niż jego forma niehemowa – wchłania się bowiem w około 20%. Natomiast żelazo niehemowe, obecne w pokarmach pochodzenia roślinnego oraz jajkach, wchłania się jedynie w 2-5%8,9,13,15, a jego przyswajalność zależy od wielu czynników towarzyszących10 – w kwaśnym środowisku przyswajalność żelaza niehemowego wzrasta, a w obecności tanin, fitynianów i związków wapnia ulega zmniejszeniu8,9,15.