ŚWIĄTECZNA DARMOWA DOSTAWA od 20 grudnia do 8 stycznia! Zamówienia złożone w tym okresie wyślemy od 2 stycznia 2025. Sprawdź >
Noworodek w ambulatorium
Poradnia laktacyjna – przeciwwskazania do karmienia piersią
lek. Magdalena Jaskólska
lek. Beata Borek-Dzięcioł
prof. dr hab. n. med. Bożena Kociszewska-Najman
- Korzyści wynikające z karmienia piersią zarówno dla dziecka, jak i matki
- Czasowe oraz stałe przeciwwskazania do karmienia naturalnego ze strony dziecka oraz matki
- Karmienie piersią w dobie pandemii COVID-19 – czy matki zarażone SARS-CoV-2 mogą karmić piersią?
- Rekomendacje dotyczące wykonywania szczepień przeciwko SARS-CoV-2 u kobiet w czasie laktacji
Karmienie piersią jest najlepszym sposobem żywienia noworodków i niemowląt, jest niezbędne do osiągnięcia przez dziecko optymalnego stanu zdrowia. Unikalny skład pokarmu kobiecego, który jest dostosowany do potrzeb rozwijającego się organizmu dziecka, zapobiega wystąpieniu u niego wielu przewlekłych chorób i infekcji. Efekt ten przypisuje się dużej zawartości ochronnych bioczynników immunologicznych i troficznych, takich jak: cytokiny, laktoferyna, oligosacharydy i antyoksydanty. Mleko matki przenosi elementy mikrobiologiczne i immunologiczne oraz dostarcza dziecku specyficznych probiotyków i prebiotyków wspomagających wzrost korzystnych bakterii. Istnieją również dowody, że multipotencjalne komórki macierzyste są wydzielane do pokarmu matki i mogą przetrwać u niemowląt.
World Health Organization (WHO) zaleca wyłączne karmienie dziecka piersią lub pokarmem kobiecym przez pierwsze 6 miesięcy jego życia. W tym czasie nie ma potrzeby podawania mu dodatkowych płynów. Pokarm kobiecy zawiera wszystkie niezbędne składniki odżywcze. Mleko kobiece zmienia swój skład w zależności od wieku dziecka, jego potrzeb i pory dnia.
Według zaleceń WHO należy rozpocząć wprowadzanie produktów uzupełniających do diety dziecka po 6 miesiącu jego życia, natomiast European Society for Paediatric Gastroenterology, Hepatology and Nutrition (ESPGHAN) rekomenduje, aby zacząć rozszerzać dietę dziecka między 17 a 26 tygodniem jego życia. Moment ten należy dobrać indywidualnie do dziecka. Karmienie piersią powinno być kontynuowane tak długo, jak będzie to pożądane zarówno przez dziecko, jak i matkę.
Karmienie piersią – korzyści i przeciwwskazania
Od dawna wiemy o korzyściach wynikających z karmienia piersią nie tylko dla dziecka, lecz także dla matki. Jednak cały czas pojawiają się nowe dane, pod wpływem których lista tych zalet się wydłuża.