ŚWIĄTECZNA DARMOWA DOSTAWA od 20 grudnia do 8 stycznia! Zamówienia złożone w tym okresie wyślemy od 2 stycznia 2025. Sprawdź >
Objawy alarmowe w czynnościowych zaburzeniach przewodu pokarmowego u dzieci
prof. dr hab. n. med. Urszula Grzybowska-Chlebowczyk
- Diagnostyka najczęstszych czynnościowych zaburzeń przewodu pokarmowego u dzieci na podstawie IV kryteriów rzymskich
- Możliwe organiczne przyczyny dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego u dzieci
- Wybrane objawy alarmowe w gastroenterologii dziecięcej – czerwone flagi u dzieci z podejrzeniem refluksu żołądkowo-przełykowego, przewlekłymi bólami brzucha, zaparciem
Objawy alarmowe sygnalizują szczególne zagrożenie dla zdrowia i życia dzieci, są oznaką poważnej choroby i zawsze wymagają szerokiej diagnostyki; nigdy nie należy ich lekceważyć. Wiele objawów ze strony układu pokarmowego występuje w przebiegu chorób ze strony innych układów (np. ośrodkowego układu nerwowego), jest manifestacją chorób uogólnionych (np. chorób metabolicznych lub sepsy) czy wymaga interwencji chirurgicznej. W zależności od dominującego objawu, częstości jego występowania i wieku dziecka uwzględnienie objawów alarmowych pozwala wykryć inne schorzenia wymagające dalszego postępowania diagnostyczno-terapeutycznego. Znajomość objawów alarmowych pomaga lekarzom w podjęciu decyzji o wykonaniu badań inwazyjnych przewodu pokarmowego: endoskopowych czy radiologicznych.
Do objawów alarmowych w gastroenterologii dziecięcej zaliczamy:
- wymioty – nawracające, nasilone, treścią żółciową, fusowatą lub krwistą
- zaburzenia połykania (dysfagię), ból przy połykaniu (odynofagię)
- brak łaknienia, płacz i niepokój podczas karmienia
- ból brzucha w prawym dolnym i/lub w prawym górnym kwadrancie brzucha
- biegunki – przewlekłe, nawracające, z domieszką krwi
- powiększenie wątroby i/lub śledziony, żółtaczkę
- dolegliwości występujące w nocy
- upośledzenie rozwoju fizycznego, brak przyrostu lub zmniejszenie masy ciała
- objawy ze strony ośrodkowego układu nerwowego, drgawki, uwypuklone ciemiączko, małogłowie lub wielkogłowie
- objawy ze strony układu oddechowego – kaszel, chrypkę, bezdechy.
Brak obecności objawów alarmowych pozwala na bezpieczne ustalenie rozpoznania zaburzeń czynnościowych przewodu pokarmowego.
Objawy alarmowe różnią się w zależności od wieku dziecka i sugerowanego rozpoznania. W niniejszym artykule opisano występowanie objawów alarmowych u dzieci z wymiotami, przewlekłymi bólami brzucha, zaparciem i żółtaczką.
Wymioty i ulewania
Częstość występowania regurgitacji zależna jest od wieku. Ulewanie obserwuje się u 67-87% niemowląt w 2-4 miesiącu życia, później intensywność objawów się zmniejsza i w 12 miesiącu życia dotyczy jedynie 4-8% niemowląt. Najczęściej są objawem refluksu żołądkowo-przełykowego.