ŚWIĄTECZNA DARMOWA DOSTAWA od 20 grudnia do 8 stycznia! Zamówienia złożone w tym okresie wyślemy od 2 stycznia 2025. Sprawdź >
Przedłużający się kaszel u dzieci – kiedy rozszerzyć diagnostykę
lek. Maciej Marczak1
dr hab. n. med. Katarzyna Krenke2
- Przyczyny kaszlu przewlekłego u dzieci
- Kaszel poinfekcyjny najczęstszą przyczyną kaszlu niespecyficznego
- Algorytm postępowania diagnostycznego w kaszlu przewlekłym u dzieci na podstawie wytycznych European Respiratory Society
Przewlekły kaszel u dzieci (trwający powyżej 4 tygodni) jest zawsze objawem niepokojącym i wymaga wnikliwej oceny klinicznej. U każdego pacjenta z kaszlem przewlekłym należy przeprowadzić szczegółowe badania podmiotowe i przedmiotowe pod kątem występowania objawów alarmowych oraz wskazujących na zdefiniowane jednostki chorobowe. Podstawowymi badaniami dodatkowymi stosowanymi w diagnostyce kaszlu przewlekłego są zdjęcie przeglądowe klatki piersiowej oraz spirometria.
Kaszel jest jednym z najczęstszych objawów klinicznych, z powodu których rodzice poszukują porady lekarskiej. Przewlekający się kaszel powoduje u rodziców obawy o stan zdrowia dziecka oraz wpływa na jakość życia całej rodziny. Ponieważ przyczyn kaszlu upatruje się głównie w schorzeniach infekcyjnych, szczególnie w takich okresach jak pandemia SARS-CoV-2, to przewlekanie się tego objawu stwarza dodatkowe problemy w postaci konieczności izolacji dzieci.
Definicja
Według obowiązujących wytycznych, zgodnie z zaleceniami European Respiratory Society (ERS) oraz American College of Chest Physicians (ACCP), o przewlekłym kaszlu u dzieci mówimy w sytuacji utrzymywania się tego objawu ponad 4 tygodnie. Natomiast kaszel trwający do 4 tygodni nazywamy ostrym1,2.
Należy zaznaczyć, że inne stanowisko prezentuje British Thoracic Society (BTS), które zaleca stosowanie w populacji pediatrycznej tych samych ram czasowych co u dorosłych. Zgodnie z tymi wytycznymi kaszel przewlekły rozpoznajemy, gdy utrzymuje się ponad 8 tygodni, natomiast kaszel trwający 3-8 tygodni nazywamy podostrym3,4. Taki podział autorzy tłumaczą faktem, że najczęstszą przyczyną kaszlu podostrego jest niewymagający dodatkowej diagnostyki kaszel poinfekcyjny, który ustępuje samoistnie. Zastrzegają jednak, że każde dziecko z kaszlem podostrym wymaga oceny klinicznej w celu wykluczenia objawów alarmowych i wskaźnikowych.
Przyjęcie 4 tygodni jako kryterium czasowego rozpoznania kaszlu przewlekłego wynika z kilku przesłanek. Najczęstszą przyczyną ostrego kaszlu u dzieci są infekcje układu oddechowego, szczególnie o etiologii wirusowej. W przeglądzie systematycznym z...
Etiologia
Pomimo powszechnego występowania kaszlu przewlekłego w populacji dziecięcej badania dotyczące jego etiologii są nieliczne, a ich wyniki niejednokrotnie różnią się od siebie.