Wakcynologia
Przegląd aktualnych badań dotyczących szczepień przeciwko COVID-19 w populacji pediatrycznej
lek. Monika Karlikowska-Skwarnik
dr n. med. Kamila Ludwikowska
- Skuteczność i bezpieczeństwo szczepionek przeciwko COVID-19 w populacji pediatrycznej, ze szczególnym uwzględnieniem młodszych dzieci
- Rodzaje preparatów dostępnych na rynku
- Schemat szczepień przeciwko COVID-19 u dzieci w Polsce i na świecie
COVID-19 w populacji pediatrycznej
Zakażenie koronawirusem ostrej niewydolności oddechowej 2 (SARS-CoV-2 – severe acute respiratory syndrome coronavirus 2) u dzieci jest częstym zjawiskiem. Od początku pandemii w Stanach Zjednoczonych odnotowano 14,8 mln przypadków choroby koronawirusowej 2019 (COVID-19 – coronavirus disease 2019) wśród dzieci, co stanowi 18,4% wszystkich pacjentów z tym rozpoznaniem. Zapadalność na COVID-19 wynosi 19 633/100 000 dzieci1. Mimo że przebieg zakażenia u większości dzieci jest łagodny, możliwe są jego powikłania prowadzące do hospitalizacji, a nawet zgonu. Dodatkowym wyzwaniem dla pediatrów jest wystąpienie nowej jednostki chorobowej związanej z pandemią COVID-19 – wieloukładowego zespołu zapalnego związanego z SARS-CoV-2 (PIMS-TS – pediatric inflammatory multisystem syndrome temporally associated with SARS-CoV-2), nazywanego też wielosystemowym zespołem zapalnym u dzieci (MISC – multisystem inflammatory syndrome in children). To rzadkie (1 : 3000 zakażonych dzieci), ale bardzo groźne powikłanie o podłożu immunologicznym, z cechami burzy cytokinowej i manifestacji wielonarządowej. Jest schorzeniem skomplikowanym, wymagającym hospitalizacji oraz kompleksowej opieki nad dzieckiem i całą jego rodziną.
Poza bezpośrednimi zagrożeniami wynikającymi z samego zakażenia SARS-CoV-2 pandemia wiązała się z wieloma innymi problemami, z którymi musiały się zmierzyć dzieci, takimi jak: ograniczenie dostępności do placówek edukacyjnych, placówek podstawowej opieki zdrowotnej czy ograniczenie kontaktów socjalnych. Zjawiska te negatywnie wpływały na dobrostan dziecka2.
Wprowadzenie szczepień przeciwko COVID-19 w 2021 roku przyczyniło się do zmniejszenia liczby powikłań, wiązało się z łagodniejszym przebiegiem choroby i dało nadzieję na powrót do normalności, czyli przede wszystkim do kontaktów społecznych i edukacji w placówkach oświatowych. Obecnie dostępne dane potwierdzają skuteczność i bezpieczeństwo szczepionek stosowanych u dzieci.
Program powszechnych szczepień przeciwko COVID-19 w Polsce i na świecie
Rodzaje szczepionek przeciwko COVID-19 stosowanych u dzieci
W populacji pediatrycznej stosuje się preparaty bazujące na mRNA, które umożliwia syntezę białka S (kolca) SARS-CoV-2, a co za tym idzie – uzyskanie odpowiedzi immunologicznej pacjenta na ten antygen. Preparaty tego typu wprowadzone do obrotu zaró...