ŚWIĄTECZNA DARMOWA DOSTAWA od 20 grudnia do 8 stycznia! Zamówienia złożone w tym okresie wyślemy od 2 stycznia 2025. Sprawdź >
Ból brzucha u dziecka – zasady postępowania dla lekarza pediatry
prof. dr hab. n. med. Grzegorz Oracz
- Ból brzucha – powszechny problem w gabinecie pediatrycznym
- Diagnostyka bólu brzucha: na co zwrócić uwagę podczas wywiadu, objawy alarmowe
- Leczenie czynnościowego bólu brzucha
Definicja
Ból brzucha u dziecka to dyskomfort lub ból zlokalizowany między klatką piersiową a spojeniem łonowym. Należy pamiętać, że u pacjentów pediatrycznych rzadko jest objawem poważnej choroby, a nasilenie tych dolegliwości zwykle nie świadczy o ciężkości choroby.
Częstość występowania
Ból brzucha jest jednym z najczęstszych objawów występujących u dzieci. Około 30% pacjentów w wieku szkolnym zgłasza tę dolegliwość co najmniej raz w tygodniu. Ból brzucha stanowi najczęstszą przyczynę gastrologiczną wizyty w gabinecie pediatrycznym oraz jeden z głównych powodów konsultacji u gastroenterologa. Nie ma możliwości, żeby pediatra nie spotkał na swojej drodze zawodowej dziecka z bólem brzucha.
Postępowanie
- Zbierz wywiad. Podstawą rozpoznania przyczyny dolegliwości jest dokładnie zebrany wywiad od pacjenta oraz jego rodziców (tab. 1).
- W przypadku obecności objawów alarmowych (tab. 2) wskazane są konsultacja gastroenterologa, chirurga lub skierowanie dziecka do szpitala.
- Zaparcie stolca jest najczęstszą przyczyną bólu brzucha u dzieci. Ból nie wynika z zalegania mas kałowych, ale z zaburzeń mikrobiomu jelitowego i związanego z tym rozdęcia jelit gazami.
- Przeprowadź badanie przedmiotowe. U dzieci z krwią na stolcu koniecznie zbadaj okolicę odbytu.
- U większości dzieci ból brzucha ma charakter czynnościowy. Pacjenci nie wymagają pobrań krwi ani wykonywania żadnych badań obrazowych/diagnostycznych.
- Pamiętaj! Od wielu lat wiadomo, że zaburzenia mikrobiomu jelitowego są zarówno skutkiem, jak i przyczyną wielu zaburzeń gastrologicznych, których podstawowym objawem są dolegliwości bólowe.
- W ciągu ostatnich 2 lat coraz częściej obserwowany jest przewlekły ból brzucha utrzymujący się po przebytej infekcji COVID-19.
- Masz wątpliwości co do rozpoznania czynnościowego bólu brzucha? Skieruj pacjenta do gastroenterologa.
- Badanie ultrasonograficzne, które często zlecasz, niewiele wnosi do diagnostyki i bardzo rzadko zmienia postępowanie.
- Rozpoznałeś czynnościowy ból brzucha u dziecka – rozpocznij leczenie (tab. 3).
- W przypadku braku poprawy podczas leczenia lub pojawienia się dodatkowych niepokojących objawów skieruj pacjenta do gastroenterologa.
Grant edukacyjny