ŚWIĄTECZNA DARMOWA DOSTAWA od 20 grudnia do 8 stycznia! Zamówienia złożone w tym okresie wyślemy od 2 stycznia 2025. Sprawdź >
Słowo wstępne
Słowo wstępne
prof. dr hab. n. med. Jarosław Peregud-Pogorzelski
Szanowni Państwo!
Przekazujemy Państwu świąteczny numer „Pediatrii po Dyplomie”. Jestem przekonany, że zamieszczone w nim artykuły zainteresują Państwa i będą pomocne w codziennej pracy.
Zespół rozrostu bakteryjnego jelita cienkiego (SIBO) jest jednostką chorobową, w której dochodzi do nadmiernej kolonizacji jelita cienkiego przez anaerobowe i aerobowe bakterie występujące zazwyczaj w jelicie grubym. Przyjmuje się, że SIBO jest następstwem zachwiania równowagi flory bakteryjnej jelit. Do najczęstszych czynników predysponujących do SIBO należą zaburzenie pH żołądka oraz motoryki jelit. W artykule „Zespół rozrostu bakteryjnego jelita cienkiego (SIBO) u dzieci” omówiono przyczyny, symptomatologię, diagnostykę i leczenie tego stanu.
Diety eliminacyjne dla kobiet karmiących piersią nie są rekomendowane ze względu na ich szkodliwość zdrowotną dla matki oraz brak udowodnionej skuteczności w leczeniu dolegliwości u dziecka i w zapobieganiu im. W świetle najnowszych badań dotyczących procesów immunologicznych zaleca się matkom karmiącym spożywanie wszystkich pokarmów, łącznie z powszechnymi alergenami, ze względu na mechanizm wytwarzania tolerancji, co przyczyni się do obniżenia ryzyka rozwoju alergii w przyszłości. Również u matek dzieci z alergią pokarmową diety nie są obligatoryjnie zalecane. Mleko kobiece chroni dziecko, a nie naraża je na alergię. Niestety, diety eliminacyjne nadal są powszechną praktyką w Polsce. W artykule „Stosowanie diety eliminacyjnej przez polskie matki karmiące piersią w świetle aktualnej wiedzy” omówiono m.in. wpływ produktów spożywanych przez matkę na rozwój alergii oraz możliwość zbudowania tolerancji immunologicznej u dziecka.
Hipertransaminazemia (HTA) jest jedną z częściej obserwowanych nieprawidłowości laboratoryjnych. Często wzbudza wśród rodziców dzieci bardzo duży niepokój. Wiążą ją oni od razu z patologią bardzo ważnego narządu – wątroby. Skłania ich to do wdrożenia u dziecka szybkiej diagnostyki, która jest szeroka i kosztowna. Najważniejszym zadaniem lekarza jest odpowiednie wychwycenie momentu rozpoczęcia poszukiwania przyczyny HTA, aby z jednej strony nie bagatelizować problemu, a z drugiej nie narażać pacjenta na niepotrzebny stres i koszty. W artykule „Diagnostyka hipertransaminazemii w gabinecie lekarza pediatry” przedstawiono najczęstsze przyczyny zwiększenia aktywności transaminaz u dzieci oraz zakres badań diagnostycznych, które należy wykonać w przypadku stwierdzenia HTA.
Każdy lekarz, a w szczególności pediatra, może mieć do czynienia w swojej praktyce z dzieckiem krzywdzonym. Najważniejsze jest prawidłowe rozpoznanie przemocy, której przejawy mogą przybierać różne postaci. W artykule „Co zrobić w przypadku podejrzenia przemocy w rodzinie wobec dziecka?” zwrócono szczególną uwagę na rolę lekarza we wczesnym wykrywaniu przypadków krzywdzenia dziecka. Odpowiednie podejście do pacjenta, a także prawidłowo zebrany wywiad lekarski mogą doprowadzić do wykrycia stosowania przemocy względem małoletniego pacjenta, a w efekcie – do sprawnego udzielenia mu pomocy, wykrycia sprawcy oraz wymierzenia mu kary.
Polecam Państwu zapoznanie się również z innymi bardzo interesującymi artykułami zawartymi w prezentowanym wydaniu „Pediatrii po Dyplomie”.
W związku ze zbliżającymi się świętami Bożego Narodzenia pragnę Państwu przekazać życzenia zdrowia, spokoju i jednocześnie wielu radości, a także życzyć spędzenia tego wyjątkowego czasu w gronie rodzinnym.
Serdecznie zapraszam Państwa do lektury.