BLACK CYBER WEEK! Publikacje i multimedia nawet do 80% taniej i darmowa dostawa od 350 zł! Sprawdź >
Wybrane dermatozy okresu noworodkowego
dr n. med. Julia Nowowiejska
prof. dr hab. n. med. Iwona Flisiak
- Trądzik noworodkowy, potówki, łojotokowe zapalenie skóry i inne – przegląd najczęstszych chorób dermatologicznych u noworodków i niemowląt
- Postępowanie w przypadku klasycznych zmian skórnych okresu noworodkowego
- Trudności diagnostyczne w leczeniu chorób skóry u dzieci w pierwszych tygodniach i miesiącach życia
Okres noworodkowy obejmuje pierwsze 4 tygodnie życia dziecka. W tym czasie skóra dziecka jest bardzo delikatna, cieńsza niż u osób dorosłych. Ponadto cechuje się większą przeznaskórkową utratą wody i opóźnionym wydzielaniem potu1. W okresie noworodkowym pojawiają się pewne szczególne zmiany skórne charakterystyczne dla tego okresu rozwoju. Niniejszy artykuł ma na celu przegląd najczęstszych dermatoz okresu noworodkowego z uwzględnieniem ich różnicowania i leczenia.
Trądzik noworodkowy
Trądzik noworodkowy pojawia się w pierwszych 4 tygodniach życia, a nawet może się utrzymywać do 6 tygodnia. Częstość jego występowania w tej grupie wiekowej szacuje się na 20%. Chłopcy chorują częściej niż dziewczynki2.
Etiopatogeneza trądziku noworodkowego pozostaje niejasna. Najprawdopodobniej dochodzi do zwiększonej produkcji łoju przez powiększone fizjologicznie gruczoły łojowe w tej grupie wiekowej, znaczenie ma także wpływ matczynych i noworodkowych androgenów na gruczoły łojowe. Na nadmierne wydzielanie łoju w okresie noworodkowym wpływ wywierają też inne czynniki, m.in. zwiększona synteza β-hydroksysteroidów przez nadnercza, które do ukończenia pierwszego roku życia wykazują cechy płodowe i dzięki powiększonej warstwie siateczkowatej dochodzi do wzmożonej syntezy androgenów3.
W obrazie klinicznym trądziku noworodkowego obserwuje się grudki i krosty oraz zaskórniki zamknięte, rzadziej otwarte. Najczęściej zmiany lokalizują się na twarzy, zwłaszcza czole i policzkach. W różnicowaniu należy uwzględnić: przejściową melanozę krostkową noworodków, rumień toksyczny noworodków, rozrost gruczołów łojowych, prosaki, potówki czy zapalenie okołoustne3,4.
Trądzik noworodkowy ma zwykle łagodny przebieg i trwa 1-3 miesięcy. Zmiany mają tendencję do samoograniczania się i najczęściej ustępują samoistnie bez pozostawienia blizn. Co istotne, trądzik noworodkowy nie zwiększa ryzyka rozwoju trądziku młodzieńczego w okresie dojrzewania. W związku z powyższym zmiany zazwyczaj nie wymagają leczenia. W pielęgnacji należy zwrócić uwagę na unikanie bogatych w lipidy kremów i olejków do skóry2,3.
Przejściowa melanoza krostkowa noworodków
Przejściowa melanoza krostkowa noworodków występuje częściej u dzieci rasy czarnej i płci męskiej. Zmiany skórne obecne są już przy narodzinach5, a później nie zauważa się już pojawiania nowych wykwitów6.