BLACK CYBER WEEK! Publikacje i multimedia nawet do 80% taniej i darmowa dostawa od 350 zł! Sprawdź >
Mity o stosowaniu diety wegetariańskiej i wegańskiej u dzieci
mgr Iwona Kibil
- Jak diety wegańska i wegetariańska wpływają na rozwój dziecka?
- Czy ryzyko wystąpienia niedoborów żywieniowych u dzieci niejedzących mięsa jest duże i jak do nich nie dopuścić?
- Przegląd badań klinicznych dotyczących rozwoju dzieci na diecie roślinnej w porównaniu z rozwojem dzieci jedzących tradycyjnie
W ciągu ostatnich dekad zainteresowanie dietami roślinnymi znacznie wzrosło z powodów środowiskowych, etycznych i zdrowotnych. Z badań przeprowadzonych wśród osób dorosłych wiemy, że diety roślinne, w tym wegetariańskie i wegańskie, są bardziej zrównoważone środowiskowo niż diety tradycyjne oraz że często wiążą się z korzyściami zdrowotnymi, szczególnie w kontekście chorób związanych ze stylem życia, takich jak: choroby układu krążenia, nowotwory, zespół metaboliczny i cukrzyca typu 21.
W związku z rosnącym trendem ograniczania spożycia mięsa temat diet roślinnych wywołuje liczne kontrowersje, szczególnie jeśli chodzi o ich stosowanie u dzieci. Krąży wiele mitów na temat potencjalnych zagrożeń związanych z tym sposobem żywienia dzieci, takich jak: zahamowanie wzrostu, niedożywienie, niedobory białka, ryzyko niedokrwistości oraz zwiększone ryzyko złamań kości. Choć takie zagrożenia mogą wystąpić przy źle zbilansowanej diecie (bez względu na jej rodzaj), kluczowe jest posiadanie odpowiedniej wiedzy, aby zapewnić pełnowartościowy jadłospis wspierający zdrowie dziecka. Liczne stanowiska naukowe potwierdzają, że odpowiednio zbilansowana dieta roślinna wsparta suplementacją może być nie tylko bezpieczna, lecz także korzystna dla zdrowia dzieci. W artykule obalono najpopularniejsze mity na temat diet roślinnych i rozwiano najczęstsze wątpliwości związane z ich stosowaniem, opierając się na dostępnych dowodach naukowych, aby dostarczyć rzetelnych informacji na temat ich rzeczywistego wpływu na zdrowie najmłodszych.
„Dieta roślinna jest niezdrowa i nieodpowiednia dla dzieci”
Zdania opinii publicznej na temat stosowania diet wegetariańskich i wegańskich u dzieci są podzielone, podobnie jak przedstawicieli świata naukowego. Większość z nich stoi na stanowisku, że dobrze zaprojektowana dieta wegańska jest zdrowa i odpowiednia na każdym etapie życia, w tym także w okresie niemowlęctwa i dzieciństwa.
Wsparcie lub akceptację dla stosowania dobrze zbilansowanej diety roślinnej u dzieci wyraziły w swoich stanowiskach: amerykańska Academy of Nutrition and Dietetics, Dietitians of Canada, British Dietetic Association (BDA) i grupa robocza Italian S...