Aktywność fizyczna i sport u dzieci z MIZS
dr n. med. Beata Kołodziejczyk
- Obraz kliniczny, ocena aktywności przebiegu choroby, klasyfikacja i kryteria rozpoznania postaci klinicznych młodzieńczego idiopatycznego zapalenia stawów (MIZS)
- Czynniki wywierające wpływ na ograniczenie aktywności fizycznej przez chorych na MIZS oraz korzyści wynikające z uprawiania sportu przez dzieci i młodzież z MIZS
- Zalecenia dotyczące aktywności fizycznej i uprawiania sportu dla dzieci i młodzieży z MIZS
Dotychczasowe badania potwierdzają mniejszą aktywność fizyczną dzieci i młodzieży z młodzieńczym idiopatycznym zapaleniem stawów (MIZS) w stosunku do ich zdrowych rówieśników. Jednocześnie w ostatnich doniesieniach wykazano zdecydowaną poprawę w tym zakresie, co może być efektem skuteczniejszej kontroli choroby, a także lepszej edukacji dotyczącej aktywności fizycznej w MIZS. Czynnikami niekorzystnie wpływającymi na sprawność fizyczną dzieci i młodzieży z MIZS są przede wszystkim wysoka aktywność choroby i niepełnosprawność funkcjonalna.
Brakuje odrębnych zaleceń dotyczących aktywności fizycznej i uprawiania sportu dla dzieci i młodzieży z MIZS. Obowiązujące dla chorych na MIZS pozostają natomiast wytyczne World Health Organization (WHO) z 2020 roku.
Aktywność fizyczna powinna być zalecana dzieciom i młodzieży z MIZS podobnie jak ich zdrowym rówieśnikom.
Młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów
Młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów jest najczęściej rozpoznawaną jednostką chorobową w reumatologii wieku rozwojowego, a jednocześnie rzadką chorobą w populacji dziecięcej. MIZS występuje u 0,07-4,01 na 1000 młodych ludzi na całym świecie1.
Obecnie obowiązujące nazewnictwo oraz klasyfikacja MIZS zostały ustalone przez International League of Associations for Rheumatology (ILAR) w 1997 roku i zmodyfikowane w 2001 roku2. MIZS nazwano zapalenie stawów o nieznanej etiologii, trwające co najmniej 6 tygodni, rozpoczynające się przed ukończeniem 16 roku życia, ponadto konieczne jest wykluczenie wszystkich znanych przyczyn zapalenia stawów. Wyróżniono 7 podtypów MIZS (tab. 1).
W 2019 roku grupa Paediatric Rheumatology INternational Trials Organisation (PRINTO) opublikowała propozycję nowych kryteriów rozpoznania MIZS. Zdefiniowała MIZS jako grupę chorób zapalnych (disorders) stawów, których objawy pojawiają się przed uk...
Należy podkreślić przewlekłość procesu zapalnego w przebiegu MIZS. Objawy ostrego stanu zapalnego występują w okresach zarówno zachorowania, jak i kolejnych zaostrzeń choroby. Zapalenie stawów obwodowych objawia się: bólem, często nasilającym się ...