BLACK CYBER WEEK! Publikacje i multimedia nawet do 80% taniej i darmowa dostawa od 350 zł! Sprawdź >
Aktualności
Wydarzyło się w psychiatrii
Opracowała Magda Szrejner
Nowa sekcja w PTP
Polskie Towarzystwo Psychiatryczne ma od początku kwietnia Sekcję Psychiatrii Środowiskowej i Rehabilitacji. W trakcie zebrania założycielskiego wybrano zarząd sekcji. Poniżej przedstawiamy jej skład:
Artur Kochański, Lublin – przewodniczący
Łukasz Cichocki, Kraków – zastępca przewodniczącego
Edwarda Patura-Szost, Łódź – zastępca przewodniczącego
Katarzyna Lech, Warszawa – sekretarz
Stanisław Dorosz, Koszalin – skarbnik
Ewa Bartecka-Piłasiewicz, Wrocław
Jonathan Britmann, Warszawa
Ewa Rudzka-Jasińska, Katowice
Jerzy Tokaj, Gdańsk
Słonie kupiły kamery
Monitoring składający się z 16 kamer uruchomiono na oddziale dziecięcym szpitala psychiatrycznego w Łodzi. Jego fundatorem jest fundacja „Słonie na balkonie”, która od dwóch lat wspiera ośrodek. Kamery mają poprawić bezpieczeństwo pacjentów trafiających na oddział. Kręte korytarze, pokoje i świetlica to miejsca, w których dzieci lubią się chować. Monitoring sprawi, że będą widoczne.
Pacjenci jedynego w regionie oddziału dziecięcego są między trzecim a trzynastym rokiem życia i zmagają się z rozmaitymi zaburzeniami zachowania. Rocznie trafia tu około 40 dzieci po próbach samobójczych.
Dziecięca psychiatria nad przepaścią
Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak zaapelował do ministra zdrowia o zajęcie się dramatycznie niską wyceną świadczeń w psychiatrii dziecięcej. To niejedyny głos w tej sprawie. O zwiększenie wycen apeluje też od dawna krajowy konsultant psychiatrii dziecięcej, prof. Tomasz Wolańczyk. Przychody uzyskane z NFZ nie pokrywają całości kosztów funkcjonowania tych placówek, w związku z tym istnieje zagrożenie, że szpitale i poradnie psychiatryczne mogą wypowiadać kontrakty z płatnikiem, nie chcąc popadać w większe zadłużenie. Tymczasem, jak wskazują specjaliści, liczba dzieci dotkniętych problemami natury psychicznej ciągle rośnie. – Taka sytuacja może prowadzić do pogorszenia stanu zdrowia psychicznego najmłodszych pacjentów oraz tragicznych w skutkach konsekwencji – mówi Marek Michalak.
Centrum Zdrowia Psychicznego na Podhalu
Powiat tatrzański i nowotarski będą miały wspólne Centrum Zdrowia Psychicznego, czyli jednostkę koordynującą wszystkie działania opieki psychiatrycznej na tym obszarze. Idea taka jest wpisana w Narodowy Program Ochrony Zdrowia Psychicznego. Centrum ma spełniać rolę administracyjną, logistyczną i koordynującą dla poradni zdrowia psychicznego, oddziałów szpitalnych, a także tworzonych w przyszłości hoteli, do których mają trafiać pacjenci po leczeniu na oddziale psychiatrycznym, jeśli nie będą mogli od razu trafić do swojego środowiska. Centrum ma za zadanie zapewnienie ciągłości opieki psychiatrycznej, która gwarantuje dobry skutek leczenia. Docelowo znajdzie ono siedzibę w Podhalańskim Szpitalu Psychiatrycznym w Nowym Targu, ale jego założycielami, oprócz nowotarskiej lecznicy, są: Centrum medyczne „Da Vinci” w Nowym Targu, NZOZ V.I.T.R.I.O.L. w Rabce-Zdroju, zarząd powiatu nowotarskiego i Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Psychiatrii na Podhalu „Powroty”.
W powiecie nowotarskim na schizofrenię cierpi 2 tys. mieszkańców, schorzeniami afektywnymi, głównie depresją, dotkniętych jest ok. 10 tys. obywateli. Uzależnienie od alkoholu to problem ok. 2 tys. osób. Liczba hospitalizacji na oddziale psychiatrycznym sięga tysiąca rocznie.