BLACK CYBER WEEK! Publikacje i multimedia nawet do 80% taniej i darmowa dostawa od 350 zł! Sprawdź >
Współczesne metody
Zastosowanie terapii awatarem w leczeniu przewlekłych omamów słuchowych – pierwsze doświadczenia
Lek. Izabela Stefaniak1
Mgr inż. Kamil Sorokosz2
Dr hab. inż. Artur Janicki2
Prof. dr hab. med. Jacek Wciórka3
Omamy słuchowe uważane są za objaw typowy, patognomoniczny dla rozpoznania schizofrenii. Na drodze do pełnego zrozumienia tego zjawiska stoi wielość hipotez na temat ich natury i przyczyn. W kontekście schizofrenii zostały one zbadane z różnych perspektyw: kulturowej, genetycznej, anatomicznej, neurochemicznej czy psychologicznej.
Rewolucja w biologicznym podejściu do schizofrenii pozwala lepiej rozumieć procesy neurochemiczne. Równocześnie interwencje terapeutów poznawczych stały się bodźcem do poznawania mechanizmów terapeutycznych i poznawczych. Trudnym zagadnieniem, poza samym poznawaniem zjawiska, jest opracowanie spójnych metod leczenia omamów słuchowych u osób, które ich przewlekle doświadczają. Celem niniejszego artykułu jest zaprezentowanie wieloaspektowego podejścia do terapii omamów słuchowych poprzez zaproponowanie programu terapeutycznego wykorzystującego techniki komputerowe.
W latach 60. XX wieku Aaron Beck opracował poznawczą terapię depresji, kilka lat później Barlow i Clark zastosowali podobne modele do terapii zaburzeń lękowych i obsesyjno-kompulsywnych.[1] W porównaniu z tymi propozycjami poznawcza terapia schizofrenii jest stosunkowo nową koncepcją. Pomysł jej zastosowania w leczeniu tej choroby wykracza poza jasne i ściśle zdefiniowane konstrukty terapii innych zaburzeń. W ciągu ostatniej dekady obserwujemy znaczny wzrost badań nad skutecznością psychoterapii w leczeniu schizofrenii czy poszczególnych objawów wytwórczych.
W niniejszym artykule przedstawiono przegląd dostępnych form psychoterapii poznawczo-behawioralnej stosowanych w leczeniu przetrwałych omamów słuchowych.
Zastosowanie psychoterapii poznawczo-behawioralnej w leczeniu przewlekłych omamów słuchowych – wybrane zagadnienia
Rozwój psychoterapii omamów słuchowych rozpoczął się wraz z intensywną weryfikacją skuteczności psychoterapii poznawczo-behawioralnej pacjentów z zaburzeniami psychotycznymi.[2] Historia leczenia terapeutycznego pacjentów doświadczających omamów słuchowych jest analogiczna z historią rozwoju terapii poznawczo-behawioralnej. Początek prac to przede wszystkim badanie skuteczności interwencji behawioralnych, w ramach których skupiano się głównie na analizie i modyfikacji czynników poprzedzających wystąpienie omamów słuchowych oraz analizie czynników podtrzymujących i wzmacniających czynność halucynacyjną.[20]
W literaturze wśród najlepiej opisanych metod behawioralnych skupiających się na zachowaniu występują: trening relaksacyjny, ekspozycja stopniowana na czynniki wyzwalające omamy, sterowanie uwarunkowaniami (procedury kontyngencyjne), terapia awers...