ŚWIĄTECZNA DARMOWA DOSTAWA od 20 grudnia do 8 stycznia! Zamówienia złożone w tym okresie wyślemy od 2 stycznia 2025. Sprawdź >
Dla pacjenta
Czym jest bezsenność?
Dr n. med. Izabela Niedźwiedzka
Bezsenność to stan niedostatecznej ilości albo obniżonej jakości snu, który utrzymuje się przez dłuższy czas.
Jakie są objawy bezsenności?
Na bezsenność składają się problemy z zasypianiem, utrzymaniem snu (sen przerywany), przedwczesne wybudzanie się nad ranem, a także płytki, niedający wypoczynku sen.
Aby objawy te były traktowane jako chorobowe, muszą się utrzymywać dłużej niż miesiąc, występować co najmniej trzy razy w tygodniu, prowadzić do gorszego samopoczucia i funkcjonowania. Zwykle towarzyszą im zaburzenia pamięci, uwagi, poczucie zmęczenia, przygnębienie, drażliwość. Chorzy często odczuwają lęk przed bezsennością i nadmiernie koncentrują się na jej skutkach.
Co wywołuje to zaburzenie? Jakie są przyczyny?
Najczęściej bezsenność wywołują przyczyny emocjonalne, napięcie, stres. Często przyczyną bezsenności są nieprawidłowe codzienne nawyki i zachowania zakłócające zasypianie – brak wystarczającej aktywności w ciągu dnia, zbyt późne kładzenie się spać, czytanie lub oglądanie telewizji w łóżku, spożywanie nadmiernych ilości kawy, napojów energetyzujących, wieczorne objadanie się, nadużywanie alkoholu, narkotyków. Bezsenność niejednokrotnie pojawia się w przebiegu innych chorób. Może towarzyszyć zaburzeniom hormonalnym, chorobom układu krążenia, neurologicznym, częsta jest w astmie oskrzelowej, stanach zapalnych, w reumatoidalnym zapaleniu stawów, chorobach nowotworowych i w przewlekłych zespołach bólowych.
Czy używki, np. kawa, mogą mieć wpływ na pojawienie się bezsenności?
Alkohol, narkotyki często powodują bezsenność. W przypadku uzależnienia lub nadużywania często dochodzi do rozwoju przewlekłych zaburzeń snu. Nadmiar kawy, a zwłaszcza spożywanie jej w godzinach późnopołudniowych albo wieczornych, może znacząco utrudniać zasypianie.
Do kogo zwrócić się o pomoc?
Gdy zaburzenia snu są epizodyczne lub krótkotrwałe, doraźną pomoc uzyskamy u lekarza pierwszego kontaktu. Czasami krótkotrwałe zastosowanie leków nasennych szybko rozwiąże problem. Dodatkowo lekarz powinien dokonać oceny ogólnego stanu zdrowia, zlecić uzupełniające badania w celu wykluczenia innych chorób, które mogą wywoływać bezsenność. Gdy zaburzenia snu się przewlekają, utrzymują dłużej niż miesiąc, terapię i diagnostykę powinien prowadzić lekarz psychiatra. Do specjalisty powinniśmy się zgłosić w pierwszej kolejności, gdy bezsenności towarzyszą inne problemy natury psychicznej, takie jak nerwica, objawy depresyjne, lub gdy mamy za sobą dłuższy okres przyjmowania leków nasennych. W przypadku uporczywej, opornej na leki bezsenności warto udać się do specjalistycznej poradni zaburzeń snu.
Jak leczone są osoby cierpiące na bezsenność?
W pierwszej kolejności konieczna jest diagnostyka i ustalenie przyczyn bezsenności. W epizodycznych zaburzeniach związanych z nagłym stresem można wprowadzić krótkoterminowe, doraźne leczenie farmakologiczne, w przypadku współwystępowania innych chorób – leczenie przyczynowe. W przypadku przewlekających się zaburzeń konieczne jest ustalenie rytmu codziennych aktywności, godzin snu, zachowań i przyzwyczajeń mogących mieć udział w powstawaniu bezsenności. W razie stwierdzenia nieprawidłowości należy je skorygować i wprowadzić zasady prawidłowej higieny snu. Gdy te metody zawiodą, zalecane są leki.
Czy w terapii może być wystarczające zastosowanie zasad higieny snu, relaks?
Właściwa higiena snu może być wystarczającym postępowaniem w przypadku zaburzeń przejściowych, wyzwalanych nieprawidłowymi nawykami, zmianą sytuacji życiowej. W przypadku bezsenności przewlekłej oprócz stosowania zasad higieny snu bywa potrzebne dodatkowe leczenie farmakologiczne, stosowanie wspomagających technik relaksacyjnych i terapii poznawczo-behawioralnej.
Jakie to są zasady?
Dobremu zasypianiu sprzyjają: właściwa temperatura i wywietrzenie pomieszczenia, zredukowanie hałasu, zaciemnienie. Co najmniej godzinę przed planowanym snem należy zadbać o relaks, wyciszenie, unikać palenia tytoniu, intensywnego wysiłku fizycznego, objadania się, ekspozycji na oświetlenie monitorów (telewizja, komputer, telefon, czytniki). Po godz. 16 należy wstrzymać się od spożywania kawy i napojów zawierających kofeinę. Łóżko powinno służyć jedynie do spania i aktywności seksualnej. Należy unikać kładzenia się i drzemek w ciągu dnia. W przypadku trudności ze snem należy kłaść się dopiero wtedy, gdy odczuwa się zmęczenie i senność. Nie jest wskazane leżenie w łóżku i niecierpliwe kontrolowanie godziny w wyczekiwaniu na sen, gdy ten nie nadchodzi. Lepiej wstać, zająć się jakąś relaksującą aktywnością i wrócić do łóżka, gdy nadejdzie znużenie. Rano starać się wstawać o tej samej porze niezależnie, jak długo trwał sen w nocy. Nie odsypiać. Zadbać o aktywność w ciągu dnia i wysiłek fizyczny.
Co w przypadku, gdy nie przynosi to efektu? Czy istnieje skuteczna farmakoterapia?
Gdy naturalne sposoby poprawy snu zawodzą, a zaburzenia są na tyle poważne, że istotnie zakłócają funkcjonowanie, wskazane jest zastosowanie leków. Istnieje wiele środków o różnych mechanizmach działania, które pomagają przywrócić i unormować sen. Stosuje się leki przeciwhistaminowe, przeciwdepresyjne i neuroleptyczne lub typowe nasenne i uspokajające z grupy benzodiazepin.
Czy od takich leków można się uzależnić? Czy są one niebezpieczne?
Niewysokie dawki leków przeciwdepresyjnych lub przeciwhistaminowych nie są niebezpieczne i mogą być w razie potrzeby stosowane przez długi czas. Ryzyko uzależnienia istnieje jedynie w przypadku długotrwałego używania leków z grupy benzodiazepin i ich pochodnych. Leki te uznawane są za typowe leki nasenne, skuteczne i stosunkowo bezpieczne w przypadku epizodycznego zażywania, niemniej ryzyko uzależnienia nakazuje, by przy stosowaniu ściśle przestrzegać zaleceń lekarza. Warto w razie wątpliwości skonsultować ich przyjmowanie z lekarzem psychiatrą.