TYLKO DO 5 GRUDNIA! Publikacje i multimedia nawet do 80% taniej i darmowa dostawa od 350 zł! Sprawdź >
Okiem praktyka
Założenia projektu standardu organizacyjnego opieki zdrowotnej w CZP
lek. specj. psychiatra Marek Balicki
- Niezbędne zmiany ustawowe, które uregulują przyszły model opieki psychiatrycznej dla dorosłych oraz dzieci i młodzieży
- Obszary tematyczne objęte projektem standardu organizacyjnego opieki zdrowotnej w CZP
- Nowe rozwiązania, które mogą wywrzeć duży wpływ na dalsze funkcjonowanie opieki psychiatrycznej w Polsce
Narodowy Program Ochrony Zdrowia Psychicznego na lata 2017-2022 (NPOZP)1 przewiduje dwa istotne zadania w zakresie stanowienia prawa, które rozstrzygną o kształcie środowiskowego modelu opieki psychiatrycznej w Polsce. Pierwsze z nich dotyczy niezbędnych zmian ustawowych, które uregulują przyszły model opieki psychiatrycznej dla dorosłych oraz dzieci i młodzieży. Drugim jest ustalenie standardu organizacyjnego opieki zdrowotnej w centrum zdrowia psychicznego (CZP).
Niezbędne zmiany ustawowe
Podstawowym celem NPOZP jest zapewnienie osobom z zaburzeniami psychicznymi kompleksowej, wielostronnej i powszechnie dostępnej opieki zdrowotnej oraz innych form opieki i pomocy niezbędnych do życia w środowisku rodzinnym i społecznym. Realizacja tego celu wymaga także działań legislacyjnych. Zgodnie z NPOZP powinny one obejmować w szczególności:
- regulacje ułatwiające objęcie opieką kompleksową i ciągłą osób z zaburzeniami psychicznymi
- zasady koordynacji tej opieki
- zasady zawierania umów o udzielanie świadczeń z zakresu psychiatrycznej opieki zdrowotnej i monitorowania efektywności opieki zdrowotnej
- uregulowania dotyczące funkcjonowania CZP.
Nowe regulacje ustawowe powinny też objąć zasady współpracy placówek opieki zdrowotnej z jednostkami organizacyjnymi pomocy społecznej i jednostkami systemu oświaty. Nie ulega wątpliwości, że na poziomie ustawowym potrzebne jest jeszcze uregulowanie dwóch pozostałych (poza siecią CZP) segmentów zreformowanej opieki psychiatrycznej dla dorosłych. Chodzi tu o wyspecjalizowaną (sprofilowaną) opiekę psychiatryczną w ramach programów zdrowotnych oraz opiekę wysokospecjalistyczną (tzw. III poziom referencyjny) realizowaną przez sieć uniwersyteckich klinik psychiatrycznych. Wydaje się, że najwłaściwszym miejscem dla tych regulacji jest ustawa o ochronie zdrowia psychicznego2. Prace nad taką nowelizacją rozpoczęły się już w Ministerstwie Zdrowia. Nie znamy jeszcze ostatecznego kierunku i zakresu zmian. Należy mieć nadzieję, że w ciągu kilku miesięcy projekt zostanie poddany konsultacjom społecznym, a następnie skierowany do Sejmu. Nowelizacja ustawy o ochronie zdrowia psychicznego będzie też okazją do skorygowania niektórych dysfunkcyjnych przepisów, w tym m.in. dotyczących stosowania przymusu bezpośredniego.