ŚWIĄTECZNA DARMOWA DOSTAWA od 20 grudnia do 8 stycznia! Zamówienia złożone w tym okresie wyślemy od 2 stycznia 2025. Sprawdź >
Per aspera ad astra
Mindfulness, czyli trening uważności
mgr Aleksandra Skiba1
dr n. med. Maria Filip1,2
lek. Justyna Sobolewska-Nowak1
lek. Anna Szczegielniak2,3
- Zastosowanie interwencji opartych na uważności w szerokiej grupie zaburzeń psychicznych
- Główne założenia, przebieg terapii i wyniki najnowszych badań dotyczących skuteczności tego typu oddziaływań
Terapie oparte na uważności (MBT – mindfulness-based therapies) są coraz częściej stosowane w leczeniu zaburzeń psychicznych. Dane z prowadzonych badań potwierdzają skuteczność takich form oddziaływania terapeutycznego m.in. w leczeniu depresji, zaburzeń lękowych oraz uzależnień. W artykule zostaną omówione najważniejsze informacje dotyczące założeń, przebiegu terapii i wyników badań oddziaływań terapeutycznych opartych na uważności.
Czym jest trening uważności, czyli mindfulness
Termin „uważność” to polski odpowiednik angielskiego słowa „mindfulness”, które oznacza umiejętność koncentracji i celowego skupienia uwagi jednostki na tym, co dzieje się w chwili obecnej. To również świadomość bodźców zewnętrznych, doświadczeń sensorycznych oraz myśli i uczuć jednostki1. Uważność jest praktykowana już od ponad 2 tysiącleci, a początek znajduje w buddyzmie. W latach 70. XX w. stała się obiektem zainteresowania w kulturze zachodniej.
Wyróżnia się 5 głównych elementów – mechanizmów uważności: