BLACK CYBER WEEK! Publikacje i multimedia nawet do 80% taniej i darmowa dostawa od 350 zł! Sprawdź >
Per aspera ad astra
Znaczenie komunikacji mikrobioty jelitowej z OUN w rozwoju funkcji poznawczych i wybranych zaburzeń psychicznych
Michał Uramowski
Piotr Wilczkowski
Zofia Mucha
Milena Gałaj
lek. Katarzyna Sitkowska
- Relacje między mikrobiotą jelitową a ośrodkowym układem nerwowym (OUN)
- Wpływ flory jelitowej na zdrowie psychiczne i występowanie zaburzeń w tym zakresie
- Stosowanie probiotyków i prebiotyków jako terapia wspomagająca
W ostatnich latach wzrosło zainteresowanie relacją między ośrodkowym układem nerwowym człowieka (OUN) a mikrobiotą jelitową. Przewód pokarmowy jest zamieszkany przez ponad 100 trylionów mikroorganizmów, na które składa się około tysiąca różnych gatunków. Razem mogą one ważyć nawet 2 kilogramy1. To mniej więcej tyle, ile waży ludzka wątroba (zależnie od płci i pochodzenia etnicznego waga wątroby dorosłej osoby wynosi ok. 1,2-2 kg)2. Łączną liczbę genów mikrobioty szacuje się na 3-4 miliony, podczas gdy człowiek ma od 30 do 40 tysięcy genów3,4. Zespół mikroorganizmów zamieszkujących ciało człowieka oraz ich geny nazywa się mikrobiomem. Już od kilkudziesięciu lat prowadzi się badania nad rodzajem jego zależności z mózgiem, wykorzystując m.in. hodowlę tzw. myszy sterylnych (GF – germ-free mice), które pozbawia się mikrobioty jelitowej5. W ten sposób wykazano, że drobnoustroje zamieszkujące przewód pokarmowy człowieka są wysoce zróżnicowane osobniczo oraz wywierają wpływ na funkcjonowanie OUN1.
W artykule opisano krótko tę ciekawą zależność pomiędzy florą jelitową a zdrowiem psychicznym i jej znaczenie dla rozwoju nowych form terapii.
Podstawy komunikacji OUN i mikrobiomu – nerw błędny
Mikrobiota komunikuje się z OUN na drodze metabolicznej, neuroendokrynnej, immunologicznej oraz neuronalnej. Podstawą działania osi mózg–jelita jest nerw błędny – to przez niego są wysyłane sygnały z rozbudowanej sieci neuronów występujących w ścianie jelit, określanej niekiedy jako „jelitowy układ nerwowy” (ENS – enteric nervous system). Włókna aferentne ENS przekazują sygnał do pnia mózgu, a dalej do podwzgórza. Z kolei poprzez włókna eferentne nerwu błędnego OUN oddziałuje na jelita. Ta obopólna ścieżka komunikacji odgrywa kluczową rolę w powstawaniu uczucia głodu oraz sytości4,6.
Wykazano, że bakterie poprzez stymulację neuronów aferentnych ENS mogą wpływać bezpośrednio na przekazywanie informacji nerwem błędnym4.
Najciekawsza wydaje się jednak umiejętność bakterii jelitowych do wytwarzania neuroprzekaźników i hormonów identycznych jak te, które syntetyzuje człowiek. Jednocześnie mikrobiota jest w stanie wpływać na wydzielanie tych substancji przez człowiek...
Jednocześnie enzymy produkowane przez bakterie jelitowe wpływają na metabolizm tryptofanu, którego pochodną jest m.in. serotonina. W ten sposób mikrobiom może zmieniać stężenie serotoniny w mózgu9. Badanie z 2013 r. przeprowadzone we Włoszech dowi...