BLACK CYBER WEEK! Publikacje i multimedia nawet do 80% taniej i darmowa dostawa od 350 zł! Sprawdź >
Zaburzenia snu – zmiany w klasyfikacji ICD-11
Adrianna Bączek
lek. Justyna Sobolewska-Nowak
- Sen – podstawowa potrzeba biologiczna, regulująca wiele istotnych funkcji organizmu
- Zaburzenia snu w świetle klasyfikacji ICD-11 – co nowego w stosunku do poprzedniej wersji
- Wczesna diagnostyka i terapia zaburzeń snu jako czynniki kluczowe w profilaktyce i leczeniu wielu chorób
Sen jest podstawową potrzebą fizjologiczną – bez jej realizacji nie można prawidłowo funkcjonować. Składa się z faz NREM i REM, które następują po sobie cyklicznie. Faza NREM (non-rapid eye movement) pojawia się od razu po zaśnięciu. Przebiega z prawidłowym napięciem mięśni oraz obniżoną aktywnością organizmu – w tym czasie dochodzi do spadku ciśnienia tętniczego, częstości akcji serca, temperatury ciała. Faza REM (rapid eye movement), następująca ok. 100 minut po zaśnięciu, przebiega z drganiami mięśni twarzy i kończyn.
Zaburzenia snu są zjawiskiem bardzo powszechnym – niektóre z nich stwierdza się aż u połowy populacji. W najnowszej wersji międzynarodowej klasyfikacji chorób (ICD-11) wyróżniono ich 6 podtypów: bezsenność, hipersomnię, zaburzenia oddychania w trakcie snu, zaburzenia rytmu okołodobowego snu i czuwania, zaburzenia ruchowe związane ze snem, parasomnie, a ponadto inne zaburzenia snu oraz niespecyficzne zaburzenia snu1.
Bezsenność
Bezsenność jest najczęściej występującym zaburzeniem snu. Dotyczy od 30 do 50% populacji ogólnej. Czynnikami ryzyka bezsenności są: starszy wiek, płeć żeńska, choroby współwystępujące, nadużywanie alkoholu i innych substancji psychoaktywnych oraz ...