BLACK CYBER WEEK! Publikacje i multimedia nawet do 80% taniej i darmowa dostawa od 350 zł! Sprawdź >
Pozytywne zdziwienie w psychiatrii
Przez żołądek do mózgu
dr hab. n. med. Przemysław Pacan, prof. UR
Gdy zostałem poproszony o przygotowanie tego tekstu, przyszła mi do głowy od razu myśl: Eric Kandel i jego badania nad fizjologicznymi podstawami mechanizmów pamięci, uhonorowane Nagrodą Nobla w 2000 r. Badania te uważam za kamień milowy psychiatrii, pozwalający lepiej rozumieć procesy psychiczne. Ale to już bardzo odległa historia, niezręcznie o niej się rozpisywać, choć byłem jej świadkiem z tytułu trzydziestu lat pracy.
O ile łatwiej pisać o rozczarowaniach w psychiatrii. Dla mnie są one związane z ułomnością farmakoterapii, która często nie jest tak skuteczna, jak byśmy tego oczekiwali, a jednocześnie bywa powodem wielu objawów niepożądanych.
Nie mogę kontestować, że nie dzieje się nic interesującego w psychiatrii. Za godne uwagi, często zaskakujące, uznaję badania dotyczące etiopatogenezy zaburzeń psychicznych. I tutaj znajduję pozytywne zdziwienia.
Mimo rozlicznych badań poświęconych etiopatogenezie zaburzeń psychicznych naszą wiedzę w tym zakresie można nadal uznawać za skromną. Wpływ zarówno uwarunkowań biologicznych, jak i oddziaływań środowiska jest oczywisty. Wiemy, że etiopatogeneza za...