BLACK CYBER WEEK! Publikacje i multimedia nawet do 80% taniej i darmowa dostawa od 350 zł! Sprawdź >
Temat numeru
Zalecane postępowanie diagnostyczne i terapeutyczne u pacjenta z ryzykiem samobójczym w opiece psychiatrycznej
dr n. med. Anna Baran1
prof. dr hab. n. med. Agnieszka Gmitrowicz2
- Uniwersalne działania z zakresu profilaktyki zachowań samobójczych w praktyce psychiatrycznej
- Czym jest Plan Bezpieczeństwa i jak stworzyć go we współpracy z pacjentem oraz jego bliskimi
- Postwencja po samobójczej śmierci pacjenta
Samobójstwo pacjenta jest jednym z najbardziej traumatycznych przeżyć w pracy zawodowej nie tylko lekarza, lecz także pielęgniarki, psychologa czy psychoterapeuty, pracujących w psychiatrycznej opiece zdrowotnej. Budzi ono wiele obaw i wątpliwości co do tego, czy postępowanie było prawidłowe, czy podjęto wszystkie niezbędne kroki, żeby chronić życie i zdrowie pacjenta. Brak standardów, a nawet zaleceń dotyczących takiego postępowania pozostawia miejsce na spekulacje bądź poszukiwanie osób odpowiedzialnych.
Celem artykułu jest zaproponowanie wybranych zaleceń, opartych na dowodach naukowych, w zakresie postępowania z pacjentem z ryzykiem suicydalnym – prezentującym zachowania samobójcze (aktywne myśli/groźby, plany samobójcze, podjęcie próby samobójczej).
Pogłębiając wiedzę dotyczącą zapobiegania samobójstwom, chronimy nie tylko zdrowie i życie osób w kryzysach psychicznych/samobójczych, lecz także siebie, przede wszystkim przed traumą związaną ze śmiercią pacjenta.
Dostępność standardów profilaktyki samobójstw w Polsce i na świecie
W Polsce, mimo rozpoczęcia wdrażania w 2021 r. Krajowego Programu Zapobiegania Zachowaniom Samobójczym w ramach Narodowego Programu Zdrowia na lata 2021-2025, nie ma uznanych, zaakceptowanych przez całe środowisko psychiatryczne zasad postępowania z pacjentem z ryzykiem samobójczym. Niektóre oddziały szpitalne posiadają wewnętrzne procedury, opracowywane przez zespoły specjalistów w procesie ubiegania się o akredytację Centrum Monitorowania Jakości (CMJ 2016)1. Zgodnie z wymogami CMJ w uzasadnionych przypadkach w miejsce indywidualnego planu opieki nad pacjentem można wykorzystać Standardowe Procedury Operacyjne (SOP – Standard Operating Procedure) – wśród nich nie ma jednak bardzo ważnego w zapobieganiu samobójstwom standardu: Planu Bezpieczeństwa dla pacjentów z ryzykiem samobójczym.
Wdrożone w niektórych krajach programy zapobiegania samobójstwom i szczegółowe standardy lub zalecenia nie są uniwersalne i nie mogą być replikowane bez uwzględniania różnic kulturowych, społecznych, gospodarczych bądź w zakresie organizacji opiek...
Cytowane powyżej zalecenia nie uwzględniają zmian, jakie zaszły w diagnostyce samouszkodzeń, w tym prób samobójczych z uszkodzeniami ciała, zatruciami. Zarówno w klasyfikacji DSM-5 (Diagnostic and Statistical Manual of Mental Disorders), w rozdzia...