Słowo wstępne
Słowo wstępne
prof. dr hab. n. med. Piotr Gałecki
Szanowni Czytelnicy, Drogie Koleżanki i Drodzy Koledzy,
niezmiernie miło mi powitać Państwa w okresie przedświątecznym, budzącym wiele pozytywnych emocji. Z jednej strony jest to czas intensywnych przygotowań i poszukiwania wymarzonych upominków dla najbliższych, z drugiej strony – okres, w którym nierzadko zatrzymujemy się i wspominamy. Chyba zgodzą się Państwo ze mną, że z tych chwil, które są nam w życiu dane, trzeba korzystać tak, aby móc zawsze patrzeć na nie z satysfakcją i błogim sentymentem. Pamiętając ponadto o niezbędnej równowadze we wszystkich życiowych dziedzinach.
W tym kontekście artykułem, na który zwróciłem szczególną uwagę w bieżącym numerze „Psychiatrii po Dyplomie”, jest tekst przygotowany przez dr hab. Beatę Aleksandrę Basińską Wypalenie zawodowe: czy potrzebne jest leczenie? Autorka kompleksowo omawia ten istotny problem dotykający współczesnego człowieka. Powszechnie wiadomo, jaki wpływ na zdrowie psychiczne ma wypalenie zawodowe, jak odbija się bezpośrednio na jakości życia prywatnego i, de facto, rzutuje na jakość pracy samej organizacji. Publikacja ta stanowi mocny akcent grudniowego wydania i, jak sądzę, zainteresuje wielu Czytelników.
Bieżący numer naszego czasopisma prezentuje bogaty zakres tematów, do których zgłębienia serdecznie Państwa zapraszam. Jednym z przewodnich zagadnień jest depresja, ukazana z różnych perspektyw, m.in. w kontekście współistnienia z zespołem nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi (w artykule dr hab. Moniki Szewczuk-Bogusławskiej) oraz współzależności z nadwagą/otyłością u dzieci i młodzieży (w tekście lek. Anety Kondratowicz i wsp.). Do problemów z zakresu psychiatrii dziecięcej nawiązuje także praca mgr Agaty Rakfalskiej-Vallicelli poświęcona diagnostyce i leczeniu trichotillomanii. O współistnieniu zaburzeń psychicznych i chorób internistycznych w tym wydaniu pisze z kolei prof. Dominika Dudek. Kwestią ukazaną z różnorodnych perspektyw są także metody farmakoterapii: z artykułu dr hab. Małgorzaty Urban-Kowalczyk dowiedzą się Państwo o znaczeniu leków neuroleptycznych w terapii zaburzenia obsesyjno-kompulsyjnego, a z tekstu dr. hab. Jarosława Woronia o możliwych interakcjach leków stymulujących. Ten zestaw zawartych w grudniowym numerze publikacji przeczytałem z ogromną przyjemnością i gorąco je Państwu polecam.
W okresie przedświątecznym koniecznie pamiętajmy również o naszych czworonożnych przyjaciołach. Kierując się tym przesłaniem, chciałbym zaprosić Państwa do lektury artykułu, który został im poświęcony. W felietonie naukowym Pies czy kot na receptę dla seniora? prof. Emilia Sitek przedstawia, w jaki sposób zwierzęta mogą wspomagać terapię i poprawiać samopoczucie osób w starszym wieku, m.in. z chorobami neurodegeneracyjnymi. Artykuł nie tylko poszerza horyzonty wiedzy, lecz jest także interesująco i przystępnie napisany – lektura w sam raz na zimowy wieczór.
W tym wyjątkowym czasie pragnę życzyć Państwu, by nadchodzące Święta Bożego Narodzenia i Nowy Rok przyniosły wszystkim szczęście, radość i wytchnienie. Cieszmy się magicznymi chwilami spędzonymi w gronie najbliższych, pełnymi wzajemnej czułości i wrażliwości na innych. Nie zapomnijmy także poświęcić czasu sobie samym – niech to będzie nasz mały prezent od siebie dla siebie.