Słowo wstępne
Słowo wstępne
prof. dr hab. n. med. Piotr Gałecki
Szanowni Państwo,
Drodzy Czytelnicy!
Na przestrzeni lat opieka psychiatryczna nad pacjentami ulega ciągłym, zdecydowanym przemianom. W ostatnim czasie we wszelkiego rodzaju mediach zdrowie psychiczne jest coraz częściej przedmiotem rozmów zarówno między specjalistami, jak i innymi osobami zainteresowanymi tym zagadnieniem, w tym pacjentami oraz ich bliskimi. Jestem absolutnie przekonany, że nasze społeczeństwo potrzebuje upowszechniania rzetelnej, specjalistycznej wiedzy na ten temat oraz niesienia skutecznego wsparcia psychicznego w różnych płaszczyznach życia. Pęd cywilizacyjny, traumy wojny czy pandemii negatywnie odbijają się na zdrowiu psychicznym populacji. W związku z tym środowisko psychiatryczne głośno apeluje o zwrócenie baczniejszej uwagi na ten fakt, zapewnienie właściwych rozwiązań w zakresie opieki nad pacjentami, w tym uznanie wartości psychiatrii środowiskowej – o czym pisze w felietonie naukowym prof. Andrzej Cechnicki.
Lutowy numer „Psychiatrii po Dyplomie” w większości został poświęcony właśnie opiece środowiskowej. Dr Aneta Tylec w swoim artykule przedstawia modele terapii pacjentów ze schizofrenią w Polsce i na świecie w kontekście rozwiązań z tego zakresu. Omawia korzyści płynące z zastosowania takiego podejścia zarówno dla osób chorujących na schizofrenię oraz ich rodzin, jak i systemu ochrony zdrowia.
W dalszej części naszego czasopisma znajdą Państwo wiele interesujących i przydatnych w praktyce artykułów. Mgr Paulina Pawlak w tekście „Trauma wczesnodziecięca a zaburzenia dysocjacyjne” podkreśla istotny wpływ doświadczeń traumatycznych na rozwój dziecka. Konsekwencje tego zjawiska mogą dotyczyć nie tylko najmłodszych lat i okresu dojrzewania, lecz także przejawiać się w postawach i działaniach podejmowanych w dorosłości.
W bieżącym wydaniu kilka artykułów poświęcono istotnym zagadnieniom z zakresu farmakoterapii. Dr Monika Dominiak i lek. Adam Gędek przygotowali pracę na temat stosowania leków psychodelicznych w psychiatrii klinicznej. Jest to bardzo wartościowy artykuł, zawierający wiele cennych informacji dotyczących badań, które – w związku z koniecznością poszukiwania nowych rozwiązań farmakologicznych w psychiatrii – mogą przyczynić się do znalezienia alternatywnych metod leczenia. Dr hab. Katarzyna Cyranka w artykule „Analogi GLP-1 i ich znaczenie w psychiatrii” opisuje z kolei wielokierunkowe działania glukagonopodobnego peptydu 1 oraz potencjalną przydatność agonistów receptora GLP-1 w leczeniu zaburzeń psychicznych, w tym depresji. W dziale przeznaczonym dla młodych naukowców lek. Jan Puchowski omawia natomiast rolę klozapiny w terapii schizofrenii lekoopornej.
Artykuł dr Joanny Michaliny Jurek „Żywność o właściwościach antydepresyjnych i stosowanie nutrition profiling” z pewnością zainteresuje niejednego Czytelnika, zwracając uwagę na korzystne oddziaływanie niektórych składników odżywczych oraz zawierających je pokarmów na stan psychiczny. Zachęcam również do lektury tekstu z zakresu prawa – dr Wojciech Oronowicz-Jaśkowiak przedstawia nowoczesne rozwiązania wykorzystujące uczenie maszynowe, które mogą być przydatne w pracy biegłych sądowych. W tym numerze zamieściliśmy ponadto artykuł dr Katarzyny Pragnący i wsp. poświęcony efektom trzymiesięcznych warsztatów z zakresu regulacji emocji.
Na zakończenie przyznam się Państwu, że lektura każdej „Psychiatrii po Dyplomie” jest dla mnie przyjemnością – cieszy mnie możliwość zetknięcia się z tak wieloma autorami oraz poznania tak szerokiego przekroju zagadnień. Każdy numer pozostawia we mnie niedosyt i ciekawość kolejnego wydania. Mam ogromną nadzieję, że te odczucia są bliskie również Państwu, naszym Czytelnikom.