ŚWIĄTECZNA DARMOWA DOSTAWA od 20 grudnia do 8 stycznia! Zamówienia złożone w tym okresie wyślemy od 2 stycznia 2025. Sprawdź >
Felieton
Stan nagły może zdarzyć się w każdym momencie pracy
Prof. nadzw. dr hab. med. Tomasz Hryniewiecki
Szanowni Państwo,
bardzo mi miło przekazać w Państwa ręce pierwszy numer nowego czasopisma wydawnictwa Medical Tribune Polska „Stany Nagłe po Dyplomie”. Pomysł na nowe pismo powstał w wyniku obserwacji sukcesu trzech wydań książki „Stany Nagłe” oraz kongresu Akademii po Dyplomie „Stany Nagłe”, którego siódma edycja rozpoczęła się w Warszawie.
W czasopiśmie „Stany Nagłe po Dyplomie” będziemy omawiać najczęściej występujące stany zagrożenia zdrowia i życia, z którymi spotykają się lekarze w codziennej praktyce – na oddziałach szpitalnych, w izbie przyjęć, na szpitalnym oddziale ratunkowym (SOR), ale również w poradniach specjalistycznych i POZ. Przedstawiać będziemy materiały dotyczące nie tylko poszczególnych chorób, lecz także postępowania diagnostycznego i terapeutycznego w przypadku konkretnych ostrych objawów. Szczególny nacisk położony zostanie na zagadnienia interdyscyplinarne.
Czasopismo adresowane jest głównie do lekarzy zainteresowanych chorobami wewnętrznymi i wszystkimi działami interny, do lekarzy rodzinnych, a także pielęgniarek i studentów. Interesujące może być dla lekarzy wszystkich specjalności, którzy zdają sobie sprawę, że stan nagły może zdarzyć się w każdym i niespodziewanym momencie ich pracy.
Zaproszenie do publikowania w „Stanach Nagłych po Dyplomie” przyjęli najwybitniejsi specjaliści, a jednocześnie lekarze praktycy z wielu dziedzin medycyny. W pierwszym numerze zaczynamy od dużej dawki wiedzy kardiologicznej. Typowe stany nagłe układu krążenia – napad migotania przedsionków czy zaostrzenie niewydolności serca są bardzo częstym problemem wielu lekarzy, bez względu na specjalizację. Postępowanie sprawia wiele kłopotu, zwłaszcza że często publikowane są nowe standardy oraz wytyczne i trudno jest wszystkim śledzić zachodzące zmiany. Pamiętamy także o innych stanach internistycznych, którym poświęcone są kolejne artykuły o ostrej niewydolności oddechowej i dnie moczanowej. Ale potwierdzeniem, że nie ograniczamy się jedynie do królowej nauk medycznych, są rozdziały z zakresu okulistyki, ginekologii i toksykologii. Mam nadzieję, że wybór zagadnień i formuła naszego nowego pisma znajdą Państwa uznanie.
Zdjęcie: Włodzimierz Wasyluk