BLACK CYBER WEEK! Publikacje i multimedia nawet do 80% taniej i darmowa dostawa od 350 zł! Sprawdź >
Felieton
Najważniejsza szybka ocena sytuacji
Prof. nadzw. dr hab. med. Tomasz Hryniewiecki
Szanowni Państwo,
czas szybko płynie, zwłaszcza gdy wakacje są tak piękne jak w tym roku. Nawet w sezonie urlopowym trwała dyskusja o funkcjonowaniu ochrony zdrowia i nowej sieci szpitali. Szczególnie ważnym dla wszystkich stanów nagłych elementem systemu są izby przyjęć i szpitalne oddziały ratunkowe. Ministerstwo Zdrowia zapowiada wprowadzenie w sieci szpitali dyżurów „tępych” i „ostrych”. Być może szpitale znajdujące się w bliskiej odległości nie będą musiały dyżurować w trybie całodobowym przez cały czas. Czy to poprawi sytuację na tych oddziałach, zobaczymy w nowym roku.
To już piąty numer czasopisma „Stany Nagłe po Dyplomie”. Tym razem zachęcam do zapoznania się z problemem omdleń, z którym na pewno spotykamy się w swojej praktyce. Szybka ocena sytuacji ma podstawowe znaczenie dla prawidłowego działania, bez względu na to, gdzie się znajdujemy – w szpitalu, przychodni czy na ulicy. Omdlenie jest nagle występującym objawem polegającym na przejściowej utracie świadomości spowodowanej upośledzeniem perfuzji mózgu, z towarzyszącym zmniejszeniem lub zanikiem napięcia mięśni posturalnych. Powrót do świadomości jest pełny i nie wymaga interwencji farmakologicznej ani kardiowersji elektrycznej. Ale jakiego wymaga postępowania lekarskiego, dowiedzą się Państwo z artykułu. Okazją do przypomnienia problemu są opublikowane na ostatnim kongresie Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego nowe wytyczne.
W dalszej części numeru inne ważne problemy wymagające pilnego leczenia z zakresu różnych specjalizacji lekarskich, głównie internistycznych. Sytuacje występujące często, a inne sporadycznie, które są tym większym wyzwaniem diagnostycznym i terapeutycznym.
Zachęcam do wnikliwej lektury i przesyłania propozycji stanów nagłych z własnej obserwacji, których omówienie chcieliby Państwo przeczytać.