BLACK CYBER WEEK! Publikacje i multimedia nawet do 80% taniej i darmowa dostawa od 350 zł! Sprawdź >
Laryngologia
Krwawienia z nosa – diagnostyka i zasady postępowania
Dr n. med. Dorota Miętkiewska-Leszniewska
Krwawienia z nosa obejmują zarówno dyskretne podkrwawianie z błony śluzowej przedniego odcinka przegrody nosowej, jak i gwałtowne, czasami śmiertelne krwotoki po rozerwaniu syfonu tętnicy szyjnej wewnętrznej. Jest to stan nagły, wymagający pilnej interwencji.
Schemat postępowania
1. Odpowiednie ułożenie pacjenta
W przypadku osoby przytomnej z zachowanym kontaktem słownym, która sama przyszła do lekarza, została przywieziona do szpitala przez pogotowie ratunkowe lub przebywa w domu, należy:
- Pochylić jej głowę ku przodowi z jej przygięciem do klatki piersiowej: w domu – nad umywalką, garnkiem, miską, w przychodni lub w szpitalu – nad miską nerkowatą. Utrzymanie takiej pozycji pozwala na uniknięcie połykania krwi przez pacjenta, a tym samym w następstwie bólu brzucha, wymiotów, ciemnych stolców (krew nie jest w żołądku trawiona), mamy możliwość oceny nasilenia krwawienia. Dzięki temu jesteśmy świadomi, z jak dużą utratą krwi mamy do czynienia.
- Zalecić pacjentowi oddychanie przez nos – wdychanie powietrza nosem, a wydychanie ustami, ponieważ zimne powietrze obkurcza naczynia krwionośne. Wskazany schemat pozwala ponadto na uniknięcie rozpryskiwania krwi.
- Regularnie oczyszczać nos. Wydmuchiwanie skrzepów pozwala na prawidłowe krzepnięcie krwi.
W przypadku osoby nieprzytomnej, w złym stanie ogólnym, mdlejącej należy ułożyć ją w pozycji bocznej ustalonej.
2. Wywiad dotyczący okoliczności krwawienia oraz chorób dodatkowych[1-6]
W przypadku osoby nieprzytomnej wywiad przeprowadzamy z najbliższą rodziną lub ze świadkami zdarzenia. Szczegółowe pytania powinny dotyczyć: