BLACK CYBER WEEK! Publikacje i multimedia nawet do 80% taniej i darmowa dostawa od 350 zł! Sprawdź >
Rzut oka na rtg
Różne maski duszności.
Duszność w przebiegu infekcyjnego zaostrzenia mukowiscydozy
lek. Jakub Różalski
- Zaostrzenie choroby podstawowej jako przyczyna duszności, osłabienia, zmniejszenia tolerancji wysiłku oraz trudności w odkrztuszaniu
- Ocena radiologiczna i wskazówki dla lekarzy niebędących radiologami
Opis przypadku
Kobieta w wieku 31 lat zgłosiła się na szpitalny oddział ratunkowy (SOR) w trybie nagłym z powodu stopniowo nasilającej się duszności trwającej od ok. 1,5 miesiąca oraz stanów podgorączkowych. Pacjentka znajduje się pod opieką poradni pulmonologicznej.
Badanie podmiotowe
Chora zgłosiła, że duszność stopniowo narastała, do spoczynkowej włącznie, od około 1,5 miesiąca. Towarzyszące objawy to osłabienie i zmniejszenie tolerancji wysiłku. Dodatkowo w tym okresie miała stany podgorączkowe i pojedyncze epizody gorączki do 39°C. Odkrztuszała duże ilości zielonkawej wydzieliny o nieprzyjemnym zapachu. Otrzymała dwukrotnie antybiotykoterapię w warunkach ambulatoryjnych − bez istotnej poprawy. W przededniu przybycia na SOR została wybudzona ze snu przez silny ból po prawej stronie klatki piersiowej, który ustąpił po kilku minutach.
Ponadto kobieta zgłosiła utratę ok. 6 kg masy ciała w ostatnim miesiącu oraz jeden epizod krwioplucia brunatną krwią. Pacjentka przechorowała infekcję COVID-19. W wywiadzie miała mukowiscydozę. Na stałe przyjmuje leki wziewne: dornazę alfa (rekombinowany ludzki enzym rhDNaza), glikokortykosteroidy, antybiotyki w nebulizacji, leki rozrzedzające wydzielinę oskrzelową. Przyjmuje też witaminy rozpuszczalne w tłuszczach.