Ginekologia
Przetoka pęcherzowo-pochwowa – wczesne rozpoznanie kluczem do sukcesu terapeutycznego
dr n. med. Filip A. Dąbrowski1
dr hab. n. med. Krzysztof Nowosielski2
- Powikłania położnicze związane z przetoką pęcherzowo-pochwową – kogo dotyczą, jak je rozpoznać; studium przypadku
- Metody leczenia przetoki pęcherzowo-pochwowej
Bezwiedny wypływ moczu z pochwy, będący głównym objawem powstania przetoki pęcherzowo-pochwowej, w dramatycznym stopniu obniża jakość życia kobiet dotkniętych tym powikłaniem. Jest on niezależny od pozycji ciała, używania tłoczni brzusznej czy relaksacji cewki moczowej. Bez wczesnego rozpoznania i podjęcia leczenia może być także przyczyną groźnych infekcji wstępujących na wyższych poziomach układu moczowego – szczególnie u starszych osób, niechodzących i używających pieluch.
Opis przypadku
Kobieta, 42 lata, po dwóch porodach siłami natury, bez wcześniejszej historii operacyjnej, zgłosiła się na dodatkową kontrolę 3 tygodnie po operacji laparoskopowego wycięcia macicy i biopsji wartowniczych węzłów chłonnych z powodu raka endometrium. Sam zabieg i wczesna rekonwalescencja przebiegały bezproblemowo. Operacja trwała 78 minut, z minimalną utratą krwi, a pacjentka została wypisana z oddziału w drugiej dobie pooperacyjnej. Podczas kontroli zgłosiła masywny, bezwiedny wypływ moczu z pochwy, który pojawił się 2 dni wcześniej i uniemożliwiał jej zwykłe funkcjonowanie. W badaniu USG nie stwierdzono obecności płynu w otrzewnej, natomiast we wzierniku uwidoczniono wrota przetoki znajdujące się na granicy prawidłowo gojącego się szczytu pochwy, o szerokości bliskiej 5 mm. Z uwagi na brak cech infekcji zdecydowano o ambulatoryjnym prowadzeniu chorej – założono cewnik Foleya przez cewkę moczową w celu zapewnienia bezprzeszkodowego odpływu moczu oraz wdrożono profilaktykę antybiotykową cefalosporyną.
W celu wykluczenia przetoki moczowodowej pacjentka została skierowana na konsultację urologiczną, a następnie miała wykonaną cystoskopię, która potwierdziła obecność przetoki w dnie pęcherza moczowego, z dala od trójkąta moczowodowego. Pielografia mikcyjna natomiast wyeliminowała współistnienie przetoki moczowodowo-pochwowej.
Bezpośrednio po założeniu cewnika chora zaobserwowała zmniejszenie nasilenia wycieku moczu przez pochwę, a po ok. 10 dniach jego całkowite ustanie. Kontynuowano leczenie, wymieniając cewnik co 7-14 dni i prowadząc leczenie odkażające mocz furaginą...