ŚWIĄTECZNA DARMOWA DOSTAWA od 20 grudnia do 8 stycznia! Zamówienia złożone w tym okresie wyślemy od 2 stycznia 2025. Sprawdź >
Radiologia
Obrazowanie CBCT w endodoncji
Dr n. med. Marcin Pasierbiński
Badania radiologiczne są najważniejszym rodzajem badań diagnostycznych podczas leczenia endodontycznego. Najczęściej wykonuje się zdjęcia rtg wewnątrzustne w celu oceny oraz kontroli prowadzonego leczenia. Niestety ten rodzaj rentgenodiagnostyki jest szczególnie obciążony błędami wynikającymi z ułożenia oraz posiada liczne ograniczenia, które omówiono szczegółowo w poprzedniej części artykułu. Ponieważ badania tomograficzne wykorzystują podstawy matematyczne, a nie geometryczne, nie podlegają tym samym ograniczeniom, co radiografia wewnątrzustna.
CBCT jest obecnie najlepszym badaniem radiologicznym umożliwiającym postawienie diagnozy i ustalenie planu leczenia w endodoncji i ma już solidnie udokumentowane w tym kierunku podstawy naukowe. Nakata i wsp. udowodnili, że dzięki CBCT można uwidocznić zmiany okołowierzchołkowe wokół zębów leczonych oraz nieleczonych endodontycznie, które były niewidoczne na zdjęciach okołowierzchołkowych.[1] Przebadani pacjenci zgłaszali dolegliwości bólowe, natomiast w badaniu klinicznym oraz na zdjęciach zębowych nie stwierdzano żadnych patologii. Lofthang-Hansen i wsp. w swoich badaniach dzięki obrazowaniu CBCT wykryli 38 proc. więcej zmian okołowierzchołkowych w porównaniu ze zdjęciami wewnątrzustnymi.[2] Estrela i wsp. przebadali 888 pacjentów z zainfekowanymi kanałami korzeniowymi i zauważyli, że częstość zobrazowanych zmian patologicznych wokół wierzchołka korzenia wynosi 17,6 proc. dla zdjęć pantomograficznych, 35,3 proc. dla zdjęć okołowierzchołkowych oraz 63,3 proc. dla badania CBCT.[3] Niestety, chociaż udowodniono wysoką czułość i skuteczność diagnostyczną tych badań, koszty sprzętu oraz jego obsługi nadal ograniczają ich zastosowanie w codziennej praktyce stomatologicznej.
Główne zalety obrazowania CBCT w endodoncji:
- kompleksowa ocena jakości wypełnienia kanałów zębowych,
- dokładne pomiary długości korzeni,
- określenie liczby, położenia oraz kształtu korzeni i kanałów,
- rozróżnienie nakładających się korzeni i kanałów,
- ustalenie kierunku krzywizny oraz stopnia krzywizny korzeni i kanałów,
- lokalizacja położenia wierzchołków korzeni w stosunku do struktur anatomicznych,
- lokalizacja perforacji oraz złamanych narzędzi kanałowych,
- rozróżnienie wewnętrznej i zewnętrznej resorpcji korzenia,
- lokalizacja ciał obcych w następstwie przepchnięcia materiału,
- określenie stopnia i kierunku złamań lub resorpcji korzenia.