BLACK CYBER WEEK! Publikacje i multimedia nawet do 80% taniej i darmowa dostawa od 350 zł! Sprawdź >
Opisy przypadków
Hemostaza w chirurgii stomatologicznej
Lek. dent. Magda Aniko-Włodarczyk1
Dr n. med. Olga Preuss1
Lek. dent. Marcin Metlerski1
Dr n. med. Grzegorz Trybek2
Hemostaza jest to zespół złożonych procesów zapewniających spójność zamkniętego układu krążenia po przerwaniu ciągłości układu naczyniowego. Jej celem jest wytworzenie skrzepu w miejscu uszkodzenia, a następnie jego liza i odtworzenie prawidłowej perfuzji krwi.
Elementy składowe hemostazy
Do elementów hemostazy zaliczamy: ścianę naczyń krwionośnych, płytki krwi, układ krzepnięcia oraz układ fibrynolizy (ryc. 1).
Ściana naczynia krwionośnego składa się z trzech warstw:
- wewnętrznej – zbudowanej z pojedynczej warstwy komórek endotelium, których ujemny ładunek elektryczny powoduje odpychanie elementów komórkowych krwi,
- środkowej – zbudowanej z okrężnej mięśniówki gładkiej,
- zewnętrznej – zbudowanej w większości z włókien kolagenowych, odpowiadających za umocowanie naczynia do otaczających tkanek.
Na skutek urazu dochodzi do odruchowego skurczu mięśniówki naczyń krwionośnych, który ogranicza w pierwszym etapie wypływ krwi. Wyjątek stanowią naczynia włosowate, gdzie za skurcz odpowiedzialne są perycyty otaczające blaszkę podstawną.
Płytki krwi, zwane trombocytami, są najmniejszymi elementami morfotycznymi. Powstają w wyniku procesu różnicowania, dojrzewania i fragmentacji dojrzałych megakariocytów, będących ich komórkami prekursorowymi. Liczba płytek we krwi obwodowej stanowi 150-450 x 109/l. Średni okres ich życia to 10 dni. Stare trombocyty są usuwane przez układ siateczkowo-śródbłonkowy śledziony i wątroby. Większość trombocytów krąży we krwi obwodowej, a reszta, zmagazynowana w śledzionie, zwana jest pulą wymienną. W procesie hemostazy tworzą pierwotny czop płytkowy, uczestnicząc jednocześnie w procesie fibrynolizy.
Układ krzepnięcia to złożony kaskadowy proces zmierzający do przemiany rozpuszczonego w osoczu fibrynogenu w nierozpuszczalną fibrynę. Udział w tym procesie biorą trombocyty i różne inne czynniki, w tym 12 białek osocza. Kolejność numeracji czynni...