BLACK CYBER WEEK! Publikacje i multimedia nawet do 80% taniej i darmowa dostawa od 350 zł! Sprawdź >
Opisy przypadków
Zastosowanie przeszczepów łącznotkankowych w leczeniu implantologicznym
Prof. zw. dr hab. med. Mansur Rahnama1
Dr n. med. Michał Łobacz2
Lek. dent. Katarzyna Wieczorek2
Przeszczep podnabłonkowej tkanki łącznej (ang. connective tissue graft, CTG) stosuje się jako metodę z wyboru w przypadku leczenia pojedynczych lub mnogich recesji dziąsłowych i jest to jego podstawowe zastosowanie. Coraz częściej jednak korzysta się z tej metody w celu poprawy estetyki w okolicach wszczepionych implantów, zwłaszcza w sytuacji niedoborów objętości tkanek lub dziąsła skeratynizowanego.
Już w 1999 roku Block i wsp. określili wskazania do stosowania CTG w leczeniu implantologicznym. Są nimi: pogrubienie dziąsła i wyeliminowanie przeświecania metalu w okolicy bazowej implantu, poprawa jakości dziąsła, zwiększenie wypukłości i wargowych konturów tkanek miękkich w odcinkach estetycznych, modelowanie kształtu dziąsła dzięki zwiększeniu jego grubości oraz korygowanie drobnych pionowych różnic wysokości.[1] Przeszczepy podnabłonkowe możemy podzielić na:
- podnabłonkowy przeszczep tkanki łącznej z okolicy przedniej podniebienia,
- podnabłonkowy przeszczep tkanki łącznej z okolicy tylnej podniebienia,
- podnabłonkowy przeszczep tkanki łącznej z okolicy guza szczęki.
W artykule opisano trzy przypadki leczenia implantologicznego z zastosowaniem przeszczepów łącznotkankowych, aby zwiększyć ilość tkanki skeratynizowanej w okolicy implantów.
Przypadek 1
Pacjentka zgłosiła się w celu odsłonięcia implantów w pozycji zębów 46 i 47 (ryc. 1-5). Stwierdzono niewystarczającą ilość tkanek miękkich w okolicy pozabiegowej. Zadecydowano o wykonaniu zabiegu założenia śrub gojących oraz jednoczasowego pobrani...