ŚWIĄTECZNA DARMOWA DOSTAWA od 20 grudnia do 8 stycznia! Zamówienia złożone w tym okresie wyślemy od 2 stycznia 2025. Sprawdź >
Endodoncja
Autorski schemat postępowania w ośmiu etapach
Lek. dent. Tomasz Olek
Obserwowany w ostatnich latach rozwój materiałoznawstwa oraz wzrost świadomości pacjentów dotyczącej korzyści wynikających z zachowania naturalnego uzębienia przyczyniły się do zwiększenia zainteresowania leczeniem endodontycznym. Endodoncja jest dziedziną stomatologii, która umożliwia działania z zakresu innych specjalności. Dzięki niej możliwe jest wykonywanie stałych uzupełnień protetycznych na filarach przeleczonych kanałowo zębów oraz rozwiązywanie problemów wynikających z korelacji pomiędzy periodontium i endodontium.
Odsetek powodzenia prawidłowo przeprowadzonego leczenia endodontycznego określa się obecnie na poziomie 92-98 proc.[1-4] Jednak uzyskanie takich wyników powodzenia podjętej terapii nie jest proste. Osiągnięcie sukcesu w leczeniu endodontycznym jest efektem precyzyjnego przeprowadzenia wielu etapów diagnostyczno-terapeutycznych, które wymagają dużej wiedzy i doświadczenia operatora, a także czasu i cierpliwości zespołu stomatologicznego. Niestety leczenie endodontyczne jest często niedoceniane zarówno przez pacjentów, jak i lekarzy stomatologów niezajmujących się tą dziedziną stomatologii.
W celu uzyskania wysokiej skuteczności leczenia endodontycznego w moim Centrum Stomatologii wprowadziłem schemat postępowania składający się z ośmiu etapów.
Etap pierwszy: diagnostyka radiologiczna
Musimy pamiętać, że zdjęcie radiologiczne jest dwuwymiarowym obrazem trójwymiarowych struktur anatomicznych. W celu uzyskania jak największej liczby informacji ten trzeci wymiar musimy sobie wyobrazić, a następnie odpowiednio go zinterpretować.
Zgodnie z wytycznymi Europejskiego Stowarzyszenia Endodontycznego (European Society of Endodontology) w celu prawidłowej diagnostyki oraz oceny jakości i zasięgu obturacji kanału korzeniowego w trakcie leczenia należy wykonać co najmniej dwa zdjęcia RTG (jedno przed leczeniem, drugie po nim).[5]
Zdjęcie radiologiczne wykonane przed leczeniem pozwala na:
- identyfikację ewentualnych zmian patologicznych wokół wierzchołków korzeni,
- ocenę budowy anatomicznej systemu kanałowego,
- określenie ułożenia zęba względem ważnych struktur anatomicznych, takich jak kanał żuchwy, otwór bródkowy, zatoka szczękowa.
Zdjęcie przedzabiegowe pozwala również określić rokowanie, ustalić plan leczenia i kosztorys. Inne będą: postępowanie, koszty oraz harmonogram wizyt w przypadku zęba trzonowego, który mimo prawidłowo przeprowadzonego leczenia endodontycznego i protetycznego nadal wykazuje objawy chorobowe, a inne w przypadku zęba trzonowego, który nie jest prawidłowo przeleczony ani nie ma odbudowy protetycznej.[6]