ŚWIĄTECZNA DARMOWA DOSTAWA od 20 grudnia do 8 stycznia! Zamówienia złożone w tym okresie wyślemy od 2 stycznia 2025. Sprawdź >
Poznaj paragrafy
Odpady medyczne – co zmienia nowe rozporządzenie
Mec. Arkadiusz Jóźwik
Jest. W końcu. Udało się i choć trzeba było czekać na nie niemal dwa lata, jednak powstało. O czym mowa? O nowym rozporządzeniu w sprawie szczegółowego sposobu postępowania z odpadami medycznymi.[1]
W lutym i marcu tego roku na łamach „Medical Tribune Stomatologia” zostało opisane postępowanie z odpadami medycznymi w placówce medycznej w świetle braku regulacji prawnych w tym zakresie. Dla przypomnienia trzeba tylko powiedzieć, że od 24 stycznia 2016 roku nie obowiązywała w naszym systemie prawnym, mająca moc powszechnie obowiązującą, żadna procedura regulująca zasady postępowania z odpadami medycznymi. Poprzednia, opisana rozporządzeniem,[2] straciła bowiem moc z dniem 23 stycznia 2016 roku. Wywoływało to wiele niejasności i było dość problematyczne zarówno dla kontrolujących organów (głównie sanepidu), jak i samych kontrolowanych lekarzy dentystów.
Szczęśliwie czas ten mamy za sobą, 5 listopada 2017 roku bowiem weszło w życie wspomniane nowe rozporządzenie dotyczące zasad postępowania z odpadami medycznymi, co pozwala już stacjom sanitarno-epidemiologicznym w pełni kontrolować prawidłowość jego wykonania w gabinetach stomatologicznych.
Braki w lekturze trzeba zatem szybko nadrobić, aby ustrzec się konsekwencji finansowych.
Szczęśliwie nowe rozporządzenie zasadniczo utrzymuje poprzednio obowiązujące rozwiązania prawne w odniesieniu do postępowania z odpadami medycznymi, jednak przepisy są bardziej uporządkowane i doprecyzowane, a dzięki temu łatwiejsze w stosowaniu.
Prowadzący gabinety stomatologiczne mają ułatwione dostosowanie się do warunków rozporządzenia, gros bowiem odpadów medycznych w nich powstających zostaje zaszeregowane do grupy 180103.[3] Inne odpady medyczne zakaźne lub niebezpieczne w gabinetach powstają rzadko, co niewątpliwie ułatwia dostosowanie się do procedur postępowania.
Nowe rozporządzenie wprowadza ogólną zasadę, że docelowa segregacja odpadów medycznych przed przekazaniem ich do procesów unieszkodliwienia rozpoczyna się w miejscu ich powstania oraz magazynowania.
Kolory są ważne
Odpady medyczne zakaźne o kodzie 180103 w miejscu ich powstawania, tj. w gabinecie, zbiera się do worków koloru czerwonego.
Odpady medyczne niebezpieczne o kodzie 180106[4] lub 180110[5] zbiera się do worków koloru żółtego.
Pozostałe odpady medyczne niewymienione powyżej, np. o kodzie 180109,[6] 180101,[7] 180107,[8] zbiera się do worków koloru innego niż czerwony i żółty.
Jakie, ile, jak długo i w czym?
Co istotne, zrezygnowano w nowym rozporządzeniu z wymogu nieprzezroczystości worków do zbierania odpadów medycznych. Worki powinny być dobrej jakości (odpowiednio grubsze), aby spełniać wymóg wytrzymałości. Ustawodawca wskazał nadto, że worki na o...