BLACK CYBER WEEK! Publikacje i multimedia nawet do 80% taniej i darmowa dostawa od 350 zł! Sprawdź >
Radiologia
Diagnostyka i planowanie położenia wszczepu na podstawie skanów CBCT
Lek. dent. Mateusz Szkliniarz
Współczesna stomatologia dysponuje szerokim wachlarzem usług i procedur, które pozwalają przywrócić naszym pacjentom piękny uśmiech.
Wypełnienia do odbudowy estetycznej w niczym nie przypominają tych sprzed dekady. Ich umiejętne założenie niemal niweluje możliwość odróżnienia materiału od tkanek własnych zęba. Odbudowy protetyczne, inlaye, licówki, korony, a także technologie i materiały, z których są obecnie wykonywane, również się zmieniały przez ostatnie lata. Obecnie ich jakość jest na bardzo wysokim poziomie. Estetyka, biozgodność, wytrzymałość – to wszystko powoduje, że odbudowy są trwałe i funkcjonalne. Z perspektywy pacjenta po prostu piękne. A przecież piękne zęby to piękne życie i taki też może być nasz każdy dzień. Pełen uśmiechu, bo gdy czujemy, że jest piękny, to chcemy nim obdarowywać innych.
Obecnie nawet jeśli pacjent całkowicie bądź częściowo utracił już własne uzębienie, istnieje możliwość jego odtworzenia z wykorzystaniem implantów stomatologicznych. Z powodzeniem zastępują one korzenie brakujących zębów i umożliwiają odtworzenie pięknego, funkcjonalnego uśmiechu za pomocą koron protetycznych, mostów bądź ewentualnie – jeśli są ku temu wskazania – pracy ruchomej.
W przypadku implantów duże znaczenie dla powodzenia leczenia mają właściwa diagnostyka oraz planowanie. Do niedawna opierały się one na radiologicznych zdjęciach pantomograficznych. Obecnie takie postępowanie jest wystarczające jedynie w bardzo łatwych przypadkach klinicznych. Wszystkie struktury anatomiczne na takich zdjęciach widoczne są bowiem w rzucie 2D, z którego trudno ocenić np. grubość wyrostka zębodołowego lub realną odległość do ważnych struktur anatomicznych, takich jak zatoka szczękowa, kanał nerwu zębodołowego dolnego (ryc. 1).
Obrazowanie CBCT
Standardem staje się już planowanie tego typu zabiegów za pomocą obrazowania CBCT (Cone-Beam Computed Tomography). Tomografia komputerowa wiązki stożkowej umożliwia stomatologom oglądanie struktur anatomicznych pacjenta w 3D, podobnie jak klasyczn...
W stomatologii badania CBCT sprawdzają się znakomicie.