BLACK CYBER WEEK! Publikacje i multimedia nawet do 80% taniej i darmowa dostawa od 350 zł! Sprawdź >
Teoria i praktyka
Bezpieczeństwo sanitarne w kontekście prawnym i normatywnym w gabinecie stomatologicznym
Mgr Beata Zalewska
Bezpieczeństwo sanitarne w gabinecie stomatologicznym związane jest z właściwym przeprowadzaniem procedur sanitarno-higienicznych. Nie wszystkie obszary związane z bezpieczeństwem pracy stomatologa są uregulowane przepisami prawnymi. W takiej sytuacji należy kierować się dostępną wiedzą naukową, np. wytycznymi lub normami.
Gabinet stomatologiczny jest podmiotem leczniczym, w którym wykonywane są zabiegi medyczne. Jest miejscem, gdzie występuje wysokie ryzyko pojawiania się zdarzeń niebezpiecznych dla zdrowia pacjenta oraz personelu. Można do nich zaliczyć zakażenia związane z wykonywaniem zabiegów przebiegających z przerywaniem ciągłości tkanek. Aby to ryzyko zminimalizować, należy spełniać wymogi sanitarno-higieniczne przewidziane dla gabinetu stomatologicznego. Świadomość istnienia zagrożeń oraz wiedza, jak z nimi postępować dają poczucie komfortu i bezpieczeństwa pracy.
Niebezpieczne czynniki biologiczne
W gabinecie stomatologicznym występuje szereg czynników niebezpiecznych, zaś te związane z ryzykiem zakażenia to chorobotwórcze czynniki biologiczne. Głównym zagrożeniem dla personelu jest kontakt z aerozolem powstającym w wyniku pracy przy użyciu narzędzi obrotowych, który zawiera krew, ślinę, cząstki zębiny lub kamienia nazębnego wraz z biofilmem. Niesie to ze sobą wiele niebezpieczeństw związanych z przenoszeniem chorób. Dlatego każdego pacjenta należy traktować jak osobę potencjalnie zakażoną, bez względu na to, czy znamy tę osobę, czy też przyjmowana jest po raz pierwszy.[1] Procedury higieniczno-sanitarne powinny być zawsze przeprowadzane sumiennie i z należytą starannością. Kwestię chorobotwórczych czynników biologicznych w środowisku pracy szczegółowo omawia Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 29 lutego 2008 roku, zmieniające rozporządzenie w sprawie szkodliwych czynników biologicznych dla zdrowia w środowisku pracy oraz ochrony zdrowia pracowników zawodowo narażonych na te czynniki szkodliwe (Dz.U. 2008 nr 48 poz. 288). Akt prawny wymienia czynniki biologiczne takie jak:
- drobnoustroje komórkowe,
- jednostki bezkomórkowe, zdolne do replikacji lub przenoszenia materiału genetycznego,
- hodowle komórkowe,
- pasożyty wewnętrzne człowieka.
Wyodrębniono cztery grupy zagrożeń biologicznych ze względu na stopień zagrożenia, który mogą powodować. Podziału dokonano, uwzględniając ich zdolność do wywoływania choroby u człowieka oraz ciężkość jej przebiegu, zdolność do rozprzestrzeniania s...