BLACK CYBER WEEK! Publikacje i multimedia nawet do 80% taniej i darmowa dostawa od 350 zł! Sprawdź >
Opis przypadku
Resorbcja i co dalej?
Lek. dent. Tomasz Fałkowski
Zewnętrzna resorbcja przyszyjkowa jest dość rzadko występującą patologią, która jednak może doprowadzić do rozległego zniszczenia zęba, o ile nie zostanie wcześnie zdiagnozowana.
Niniejszy artykuł przedstawia próbę zachowawczego naprawienia szkód wyrządzonych przez zaawansowany proces inwazyjnej resorbcji przyszyjkowej w górnej jedynce. Najbardziej prawdopodobna przyczyna tego procesu to leczenie ortodontyczne.
Ze względu na powikłania endodontyczne przeprowadzone zostało leczenie kanałowe, a jednocześnie opracowano i wypełniono rozległą i nieregularną jamę resorbcyjną w obrębie korzenia zęba. Ubytek w części koronowej został odbudowany kompozytem.
Najbardziej zaawansowany stopień resorbcji obniża szansę na długoczasowe utrzymanie zęba i konieczność jego usunięcia w przyszłości jest bardzo prawdopodobna.
Jednym z rzadziej występujących schorzeń, które mogą prowadzić do rozległego zniszczenia zębów, jest zewnętrzna inwazyjna resorbcja przyszyjkowa (ECIR – external cervical invasive resorption).
Najczęściej jest to patologia idiopatyczna, gdzie nie sposób określić konkretnej etiologii. Wśród przyczyn najczęściej pojawiających się w piśmiennictwie można wymienić:
- wybielanie wewnętrzne,
- uraz zęba,
- leczenie ortodontyczne,
- zabiegi chirurgiczne,
- zabiegi periodontologiczne,
- zaburzenia endokrynologiczne,
- opóźnione wyrzynanie zęba.
Trzeba przy tym pamiętać, że pojawienie się resorbcji może być efektem współistnienia kilku przyczyn, czasem dość odległych w czasie, co znacznie utrudnia nie tylko określenie prawdziwej przyczyny, ale też wypracowanie metod zapobiegania pojawieniu się tej patologii.
Również mechanizm powstawania tego typu resorbcji nie jest do końca jednoznaczny. Jedna z bardziej powszechnych teorii wiąże go z utratą ochronnej funkcji cementu korzeniowego, odsłonięciem zębiny i jej niszczeniem przez odontoklasty.