BLACK CYBER WEEK! Publikacje i multimedia nawet do 80% taniej i darmowa dostawa od 350 zł! Sprawdź >
Laseroterapia
Bezpieczeństwo stosowania laseroterapii w stomatologii
Lek. dent. Hanna Marcinowska
Lasery zdobywają coraz większą przestrzeń w gabinetach stomatologicznych. W szeroko rozumianym leczeniu stomatologicznym dają dużo możliwości, pozwalają usprawnić wiele procedur oraz poszerzyć ofertę gabinetu. Do najczęściej spotykanych należą lasery diodowe o różnej długości fali oraz lasery erbowe. Są to jedyne w swoim rodzaju urządzenia, gdzie pracując jedną końcówką możemy uzyskać różne efekty terapeutyczne poprzez zmianę parametrów urządzenia.
Praca z laserami wymaga więc odpowiedniego przygotowania merytorycznego lekarza oraz zespołu, a także poznania i respektowania zasad bezpieczeństwa pracy.
Lasery możemy podzielić na kilka sposobów, ze względu na:
- ich moc,
- ośrodek czynny,
- długość widma,
- zastosowanie.
W stomatologii zastosowanie mają lasery diodowe o różnej długości fali i różnej mocy, lasery Nd:YAG, Er:YAG oraz Er, Cr:YSGG. Lasery diodowe i Nd:YAG generują długość fali absorbowaną przez barwniki takie jak melanina i hemoglobina. Energia laserów erbowych absorbowana jest przez wodę i hydroksyapatyt.
Aby energia świetlna pochodząca z lasera zadziałała na tkankę, musi zostać przez nią zaabsorbowana i zamieniona w inny rodzaj energii, najczęściej w energię cieplną. Ze zjawiskiem absorpcji związana jest długość zanikania promieniowania lasera, czyli głębokość, na jaką zostanie zaabsorbowane 98 proc. padającej energii. Lasery Er:Yag o długości fali 2940 nm oraz Er, Cr:YSGG o długości fali 2790 nm są bardzo dobrze absorbowane przez wodę i w związku z tym ich długość zanikania jest krótka i wynosi do 25 mikrometrów. Lasery diodowe i Nd:YAG penetrują głębiej, nawet do kilku milimetrów.
Promieniowanie lasera może ulec również odbiciu od tkanki, co powoduje brak zamierzonego efektu klinicznego, a jednocześnie stanowi zagrożenie dla lekarza, asysty, pacjenta i osób przebywających w pobliżu. Warto zapamiętać, że najmniejsze odbicie ...