BLACK CYBER WEEK! Publikacje i multimedia nawet do 80% taniej i darmowa dostawa od 350 zł! Sprawdź >
Poznaj paragrafy
Rzecznik Praw Pacjenta o dokumentacji medycznej
Paweł Strzelec
W artykule omówiono problematykę prawną dotyczącą dokumentacji medycznej. Poruszono kwestię dotyczącą osób uprawnionych do dostępu do dokumentacji, opłat pobieranych za jej udostępnienie, zasad jej przechowywania oraz udostępniania. Analiza została oparta na najnowszych objaśnieniach prawnych Rzecznika Praw Pacjenta.
Prowadzenie, przechowywanie oraz udostępnianie dokumentacji medycznej to jedno z najistotniejszych zagadnień w sferze organizacyjno-prawnej każdej praktyki stomatologicznej. Dokumentacja medyczna obrazuje proces leczenia pacjenta i zawiera dane wrażliwe podlegające ścisłej ochronie prawnej. Choć ten temat jest regulowany szczegółowymi przepisami, to w praktyce zdarza się, że poszczególne normy są różnie interpretowane. Głównym organem kontrolującym placówki medyczne pod kątem realizacji prawa dostępu do dokumentacji medycznej jest Rzecznik Praw Pacjenta (RPP). Jego szerokie kompetencje zostały omówione w artykule „Rola rzecznika okiem prawnika, czyli co lekarz dentysta powinien wiedzieć o Rzeczniku Praw Pacjenta” („Medical Tribune Stomatologia” nr 6/2020).
Mając na uwadze wagę problematyki oraz sankcje grożące za naruszenie obowiązujących procedur, warto poznać najnowsze objaśnienia prawne, które w zakresie tej problematyki wydał RPP.[1] Ich znajomość pomoże usunąć wątpliwości interpretacyjne lub inne trudności w stosowaniu przepisów, a w konsekwencji ułatwi przestrzeganie prawa pacjenta do wglądu w dokumentację medyczną.
Kiedy lekarz dentysta powinien bezpłatnie udostępnić dokumentację medyczną?
Udostępniając pacjentowi dokumentację po raz pierwszy, nie można pobrać od niego opłaty (przepis obowiązuje od 4 maja 2019 roku). Jak słusznie wskazuje rzecznik, nie chodzi jednak o pierwsze w ogóle udostępnienie dokumentacji medycznej pacjentowi przez dany podmiot, ale udostępnienie w określonym zakresie. Oznacza to, że od jednego podmiotu pacjent może nawet kilkukrotnie otrzymać dokumentację medyczną za darmo, jeżeli żądaniem udostępnienia będzie objęta ta część dokumentacji, której wcześniej pacjent nie otrzymał. Przy następnym udostępnieniu tych samych dokumentów (nawet w innej formie) gabinet będzie mógł pobrać stosowną opłatę. Uprawnienie do bezpłatnego udostępnienia dokumentacji medycznej dotyczy także dokumentacji medycznej sporządzonej przed wejściem w życie zmian w przepisach prawa, a więc przed 4 maja 2019 roku. O udostępnienie dokumentacji medycznej może wystąpić także osoba upoważniona przez pacjenta. Działa ona w jego imieniu, w związku z czym udostępnienie jej dokumentacji medycznej również powinno być nieodpłatne.