BLACK CYBER WEEK! Publikacje i multimedia nawet do 80% taniej i darmowa dostawa od 350 zł! Sprawdź >
Periodontologia
Nowoczesna terapia periodontologiczna – leczenie podtrzymujące
dr n. med. Marta Kusa-Podkańska
prof. dr hab. n. med. Joanna Wysokińska-Miszczuk
- Przybliżenie działań wchodzących w zakres fazy podtrzymującej leczenia periodontologicznego
- Opisanie niektórych wskaźników periodontologicznych ułatwiających określenie stopnia zaawansowania zapalenia przyzębia oraz metod badania higieny jamy ustnej i przebiegu wizyty kontrolnej
- Przedstawienie charakterystycznych czynników ryzyka chorób przyzębia i sposobów ich eliminowania
Całościowa, periodontologiczna terapia osób z chorobami przyzębia to proces wyjątkowo czasochłonny, wymagający wielu etapów i idealnej współpracy pacjenta ze stomatologiem. Leczenie periodontologiczne odbywa się w trzech fazach. Pierwsza obejmuje terapię przyczynową, czyli wszelkie działania, które mają na celu zminimalizowanie ilości patogenów w jamie ustnej (mechaniczna kontrola płytki nazębnej, skaling nad- i poddziąsłowy, root planing, kiretaż poddziąsłowy). Druga faza jest związana z zabiegami korekcyjnymi. Są to: minimalnie inwazyjne zabiegi z zakresu chirurgii periodontologicznej, gingiwektomii, gingiwoplastyki, operacje płatowe, chirurgia śluzówkowo-dziąsłowa oraz leczenie zgryzu urazowego i furkacji, a także infekcji typu periimplantitis. Faza trzecia, wspomagająca leczenie periodontologiczne, ma na celu podtrzymanie uzyskanych efektów poprzez zarządzanie ryzykiem (ocenę ryzyka, wyeliminowanie szkodliwego wpływu czynników miejscowych i ogólnoustrojowych).
W fazie podtrzymującej warto wspomnieć o czterech kategoriach postępowania leczniczego. Pierwsza ma na celu zapobieganie występowaniu choroby przyzębia i dotyczy osób ze zdrowym przyzębiem. Druga, próbna, skupia uwagę lekarza na obserwacji pacjenta w trakcie leczenia aktywnego, przed podjęciem decyzji o leczeniu chirurgicznym. Trzecia kategoria dotyczy obniżenia tempa postępowania choroby u osób wymagających leczenia chirurgicznego, które z powodów np. ekonomicznych lub zdrowotnych nie może być przeprowadzone. Jest to metoda kompromisowa. Zapobieganie nawrotowi choroby ma miejsce po zakończeniu terapii i ta finalna, czwarta kategoria ma na celu utrzymanie pozyskanego efektu leczenia.
Planowanie wizyt kontrolnych
W przeprowadzanie wizyt kontrolnych może być zaangażowany stomatolog ogólny, jeżeli mamy do czynienia z niewielkimi objawami choroby. Pacjenci z umiarkowanym nasileniem schorzenia powinni być kontrolowani naprzemiennie przez stomatologa i periodontologa, natomiast z ciężką i zaostrzoną chorobą przyzębia oraz z agresywnym zapaleniem przyzębia powinni znajdować się wyłącznie pod opieką periodontologa. Faza podtrzymująca jest bowiem najistotniejsza dla leczenia periodontologicznego.