BLACK CYBER WEEK! Publikacje i multimedia nawet do 80% taniej i darmowa dostawa od 350 zł! Sprawdź >
Chirurgia stomatologiczna
Redukcja kątów żuchwy
dr n. med. Rafał Pokrowiecki1,2
- Omówienie zabiegu osteoplastycznego wykonywanego w celu zwężenia żuchwy i nadania jej bardziej kobiecego kształtu
- Przedstawienie genezy zabiegów redukcji kątów żuchwy, technik operacyjnych oraz możliwych powikłań
Zabieg osteoplastyki kości żuchwy, przeprowadzany w celu zwężenia jej wymiaru poprzecznego, narodził się w Korei Południowej w związku z postępowaniem z zakresu chirurgii plastycznej i szczękowo-twarzowej mającym na celu usunięcie azjatyckich rysów twarzy i nadanie im cech bardziej europejskich. Antropometrycznie twarz azjatycką charakteryzuje kształt owalny, szczególnie w obrębie jej dolnego piętra. Bródka i żuchwa zazwyczaj określane są jako szerokie lub owalne, bez wyraźnie zaznaczonej definicji1,2.
Wśród pacjentów rasy kaukaskiej (białej) z kolei, szeroka, masywna i dobrze rozbudowana żuchwa o kwadratowej budowie jest cechą męską, podczas gdy kształt trójkątny/litery V uważany jest za cechę kobiecą3,4.
Dlatego najliczniejszą obecnie grupą pacjentów, która dotychczas decydowała się na osteoplastykę kątów żuchwy w celu feminizacji dolnego piętra twarzy, są kobiety transpłciowe. Obserwacje z ostatnich lat wskazują, że coraz częściej na zabiegi feminizacyjne zgłaszają się do lekarza również pacjentki cispłciowe. Zabiegi feminizacyjne, których efektem ma być podkreślenie kobiecych cech twarzy, są coraz bardziej popularne5.
Osteoplastyka przeprowadzana w celu europeizacji bądź feminizacji twarzy nie wchodzi w zakres chirurgii ortognatycznej, której głównym zadaniem jest operacyjne leczenie wad zgryzu i twarzowo-zgryzowych. Natomiast może ona spowodować korzystny estetycznie efekt, a czasem stanowić mniej inwazyjną alternatywę leczenia ortognatycznego. Przykładem są pacjenci po zakończonym leczeniu ortodontycznym lub ze skompensowaną wadą zgryzu, na granicy wskazań do ortognatyki, której nie chcą się poddawać. Redukcja kątów żuchwy jest chirurgiczną ingerencją w obrębie kośćca twarzoczaszki wykonywaną głównie ze względów estetycznych. Należy natomiast pamiętać, że jako procedura wykorzystywana w zabiegach feminizacyjnych stanowi element zabiegów „potwierdzających płeć”. Trzeciorzędowe cechy płciowe, które w obrębie twarzy są niezwykle istotne, sprawiają, że zarówno redukcja kątów żuchwy, jak i inne procedury w obszarze twarzoczaszki związane z identyfikacją płciową, a tym samym ze zdrowiem psychicznym, stanowią ważny sposób leczenia6-8. W niniejszym artykule zostanie opisany zabieg redukcji kątów żuchwy, jego technika operacyjna oraz możliwe powikłania.