Protetyka
Możliwości zastosowania PMMA w technologii CAD/CAM w protetyce
lek. dent. Martyna Cop-Syguła
- Właściwości i wykorzystanie polimetakrylanu metylu w protetyce z uwzględnieniem zalet i wad materiału w różnych rodzajach i elementach uzupełnień
Tworzywo akrylanowe na bazie polimetakrylanu metylu to jedno z najdłużej i najczęściej stosowanych materiałów używanych w protetyce stomatologicznej1.
Materiał ten jest biokompatybilny, a jego zastosowanie w medycynie było dziełem przypadku. Ze względu na niską masę był on wykorzystywany do budowy kokpitów samolotowych podczas II wojny światowej. Stwierdzono, że ciała obce w postaci odłamków polimetakrylanu metylu (PMMA – polymethane methacrylate) znajdujące się w gałkach ocznych pilotów nie wywoływały cech stanu zapalnego. Spowodowało to rozwój prac nad wykorzystaniem tego materiału w medycynie2.
PMMA jest odporny na biodegradację, zarysowania, starzenie i wpływ czynników atmosferycznych. Ma bardzo dobre właściwości optyczne, jest to tworzywo odporne na działanie ultrafioletu, łatwe do barwienia, odporne na działanie słabych kwasów, zasad i węglowodorów alifatycznych3-5.
W stomatologii znajduje zastosowanie głównie ze względu na dobre właściwości estetyczne, łatwość obróbki, walory mechaniczne oraz niskie koszty6,7.
Pod względem chemicznym PMMA to polimer powstający w wyniku zależnej od wolnych rodników polimeryzacji metakrylanu metylu do polimetakrylanu metylu. W metodzie tradycyjnej występuje on w postaci proszku (polimer) i płynu (monomer). Reakcja polimeryzacji rozpoczyna się w momencie zmieszania proszku z płynem, a do inicjacji tej reakcji niezbędne jest dostarczenie zewnętrznej energii w postaci temperatury, światła lub mikrofali3,8.
CAD/CAM
Technologia komputerowo wspomaganego projektowania (CAD/CAM − computer aided design/computer aided manufacturing) zagościła już na dobre w protetyce stomatologicznej. Jest to system składający się z trzech elementów: skanera, oprogramowania oraz urządzenia wykonującego. PMMA przy wykorzystaniu CAD/CAM jest materiałem przetwarzanym w technologii subtraktywnej − frezowania uprzednio spolimeryzowanych fabrycznie krążków i bloczków9.
Krążki są dostępne w następujących rozmiarach: o średnicy 98, 98,5, 105 mm i grubości 15, 20, 25 mm, a wymiary bloczka to 40 x 15 x 19 mm.
PMMA występuje w różnych kolorach zależności od zastosowania:
- bezbarwny – używany do wykonania szyn zgryzowych oraz szablonów chirurgicznych
- w odcieniu zębów według kolornika Vita − do wykonania koron i mostów tymczasowych oraz trójwarstwowy, czyli imitujący zabarwienie trzech warstw − przyszyjkowej, zębinowej i szkliwnej
- różowy − z którego wykonywane są płyty protez ruchomych
- multilayer – podobnie jak wyżej, warstwy imitują kolor dziąsła, szkliwa i zębiny, bloczki multilayer umożliwiają frezowanie płyty wraz z zębami z jednego bloczka żywicy8-10.