BLACK CYBER WEEK! Publikacje i multimedia nawet do 80% taniej i darmowa dostawa od 350 zł! Sprawdź >
Protetyka
Konsekwencje używania kleju do protez – wpływ na jamę ustną
lek. dent. Maksymilian Ropka1
lek. dent. Mateusz Baranowski2
- Dowody na przewagę korzyści wynikających ze stosowania klejów do protez zębowych nad ich potencjalnymi negatywnymi skutkami
- Właściwości i skład chemiczny substancji do przyklejania protez
- Konieczność przestrzegania wskazówek producenta oraz utrzymywania odpowiedniej higieny jamy ustnej i protez przez pacjentów
Wydłużenie globalnej średniej długości życia prowadzi do starzenia się populacji na całym świecie. Obecnie miliony ludzi osiągają wiek 60 lat, a prognozy wskazują, że do 2050 r. liczba ta wzrośnie do 2 miliardów, przy czym prawie 80% tej populacji będzie żyło w krajach rozwijających się.
Z wiekiem zwiększa się ryzyko znacznej utraty zębów, co przekłada się na rosnącą liczbę osób korzystających z protez, zwłaszcza w starszym wieku. Tradycyjne protezy całkowite wciąż są podstawową opcją leczenia dla wielu bezzębnych pacjentów, zwłaszcza tych, którzy mają ograniczone możliwości finansowe lub medyczne. W rezultacie wiele z tych osób decyduje się na protezy całkowite jako preferowaną metodę leczenia.
Noszenie protez wiąże się jednak z licznymi wyzwaniami, które mogą znacząco wpłynąć na jakość życia. Wielu pacjentów boryka się z problemami związanymi z żuciem, jedzeniem bądź mówieniem. Problemy te mogą być poważne i utrudniać codzienne funkcjonowanie, obniżając komfort życia. Brak retencji protezy może dodatkowo zmniejszać efektywność cyklu żucia, co komplikuje dokładne przeżuwanie pokarmów.
Aby zwiększyć trwałość, stabilność i funkcjonalność protez, wielu użytkowników sięga po kleje do protez. Szacuje się, że korzysta z nich nawet 30% osób noszących protezy całkowite. Produkty te oferują liczne korzyści, w tym poprawę adaptacji, stabilności i komfortu noszenia protez, co przekłada się na lepszą zdolność żucia i mówienia. Dzięki ograniczeniu ruchu protezy takie kleje mogą znacząco poprawić zdolność do normalnego funkcjonowania w codziennym życiu. Dodatkowo pełnią ważną funkcję wsparcia psychologicznego, zwiększając pewność siebie osób noszących protezy.
Produkty mocujące można podzielić na rozpuszczalne, czyli kremy, proszki i pasty, oraz nierozpuszczalne, w postaci podściółek.
Jednak wielu specjalistów wciąż zachowuje ostrożność w zalecaniu klejów do protez, uznając ich użycie jako przyznanie się do niepowodzenia w leczeniu protetycznym. Przeciwnicy przytaczają również problemy związane z doczyszczaniem protez, a także ze schorzeniami jamy ustnej.
Niepokojące jest ryzyko wystąpienia zapalenia jamy ustnej oraz kandydozy, które są powiązane z obecnością resztek kleju na powierzchni protezy. Niewłaściwie oczyszczone protezy mogą stać się siedliskiem dla drobnoustrojów, co może prowadzić do pow...