Pediatria 2025 'Profilaktyka i prewencja w pediatrii i psychiatrii dziecięcej' | Kongres Akademii po Dyplomie już 11-12 kwietnia w Warszawie! Sprawdź >
Pedodoncja
Niebezpieczeństwo związane ze stosowaniem elementów bursztynowych jako metody łagodzenia objawów ząbkowania u dzieci
lek. dent. Karolina Dziubek1
lek. Dariusz Dziubek2
- Proces wyrzynania się zębów i towarzyszące mu objawy miejscowe oraz ogólnoustrojowe
- Bezpieczne i niezalecane metody mające na celu łagodzenie objawów ząbkowania u dzieci
Wyrzynanie zębów to proces fizjologiczny, który polega na przesuwaniu się zęba z miejsca rozwoju w kości do pozycji funkcyjnej w jamie ustnej. Okres pojawiania się kolejnych zębów w jamie ustnej dziecka określany jest jako ząbkowanie. Wyrzynaniu się zębów mogą towarzyszyć różnorodne objawy miejscowe i ogólnoustrojowe. Do obecnych trendów zyskujących w ostatnim czasie popularność wśród rodziców i opiekunów prawnych ząbkujących dzieci, mających na celu łagodzenie bólu i dyskomfortu, należy stosowanie naszyjników bursztynowych, jednak piśmiennictwo nie wskazuje na istnienie dowodów naukowych przemawiających za zasadnością stosowania tej metody w celu złagodzenia objawów ząbkowania. Co więcej, liczne prace wskazują na duże zagrożenie dla zdrowia związane z ich używaniem u dzieci.
Ząbkowanie – fizjologia i fazy procesu
Wyrzynanie zębów to długotrwały, złożony proces fizjologiczny. Polega na przesuwaniu się zęba z miejsca jego rozwoju w kości do funkcyjnej pozycji w jamie ustnej i obejmuje zmiany dotyczące zarówno samego wyrzynającego się zęba, jak i tkanek, które go otaczają.
Wyróżnia się trzy główne fazy wyrzynania:
- przederupcyjną (formowanie korony zęba i początkowej części korzenia, resorpcja kości od zewnętrznej strony − wargowej lub policzkowej i jej odkładanie po stronie przeciwnej oraz przesuwanie zęba po torze wyrzynania poprzez wzrost odśrodkowy korony)
- przedfunkcyjno-erupcyjną (ząb zmienia położenie z wewnątrzkostnego na zewnątrzkostne, ukazuje się w jamie ustnej i osiąga pozycję zgryzową)
- poerupcyjną, czyli funkcyjną (pełne uformowanie korzenia, zamknięcie otworu wierzchołkowego i zakończenie czynnego wyrzynania zęba)1.
Okres pojawiania się w jamie ustnej dziecka kolejnych zębów określany jest ząbkowaniem. Najczęściej jako pierwszy ukazuje się w jamie ustnej przyśrodkowy ząb sieczny żuchwy (ok. 6 miesiąca życia dziecka). Następnie w ciągu 17,5-25 miesięcy wyrzyna...