Choroby ucha zewnętrznego
Waldemar Narożny
Anatomia ucha zewnętrznego
Do ucha zewnętrznego należą małżowina uszna (auricula, pinna) i przewód słuchowy zewnętrzny (meatus acusticus externus).
Małżowina uszna
Małżowina uszna jest fałdem skóry obejmującym płytkę chrząstki sprężystej, która nadaje jej odpowiedni kształt. Na małżowinie usznej znajdują się zagłębienia i wyniosłości. Wolny brzeg małżowiny usznej wywinięty ku przodowi to obrąbek (helix), równolegle do niego leży grobelka (anthelix) rozpoczynająca się u góry dwiema odnogami (crura anthelicis). Pomiędzy nimi leży dół trójkątny (fossa triangularis). Dolna odnoga grobelki ogranicza od góry łódkę muszli (cymba conchae). Odnoga obrąbka (crus helicis) oddziela od dołu łódkę muszli od jamy muszli (cavum conchae). Ku przodowi od jamy muszli znajduje się skrawek (tragus). Dolną część małżowiny usznej stanowi płatek (lobulus). Jama muszli przechodzi w przewód słuchowy zewnętrzny. Małżowina uszna ma własny aparat mięśniowy składający się z wielu małych mięśni. Jest unerwiona przez gałęzie nerwu uszno-skroniowego odchodzące od V3, nerwu usznego większego (ze splotu szyjnego), nerwu potylicznego mniejszego i gałęzie małżowinowe nerwu błędnego. Mięśnie małżowiny usznej unerwione są ruchowo przez gałęzie nerwu twarzowego (ryc. 1).
Przewód słuchowy zewnętrzny
Przewód słuchowy zewnętrzny składa się z 14 mm części chrzęstnej i 21 mm części kostnej, łączących się pod otwartym, skierowanym ku przodowi kątem. Luźne, łącznotkankowe połączenie na granicy części chrzęstnej i kostnej pozwala na wgląd w głąb przewodu słuchowego zewnętrznego podczas otoskopii przez pociąganie małżowiny usznej ku górze i tyłowi.
Część chrzęstna przewodu jest otwartą ku górze i wypełnioną tkanką łączną rynienką. W ścianie przedniej i dolnej rynienki znajdują się wypełnione tkanką łączną szczeliny, które są potencjalnymi drogami przejścia procesu zapalnego z otoczenia do przewodu słuchowego zewnętrznego.
Część kostna przewodu graniczy od tyłu z jamą sutkową i komórkami wyrostka sutkowatego, od góry z jamą czaszki, od przodu ze stawem skroniowo-żuchwowym. Przednia i dolna ściana przewodu słuchowego zewnętrznego przy błonie bębenkowej tworzy zachyłe...