Premia za kompleksową opiekę nad pacjentami po zawałach
Ministerstwo Zdrowia przedstawiło kryteria do kontraktowania świadczeń z zakresu koordynowanej opieki nad chorymi po zawale. Nawet 30 proc. – tyle mogą zyskać placówki zdrowotne dzięki rozliczaniu leczenia pacjentów zgodnie z nowym modelem.
Kryteria dotyczą szpitali, które chciałyby rozpiąć nad pacjentami koordynacyjny parasol – opieka obejmowałaby nie tylko zabieg kardiologii interwencyjnej, ale też wizyty u specjalisty i rehabilitację.
Jak informuje MZ, wprowadzenie opieki koordynowanej nie będzie obowiązkowe, ale opłacalne. Za kompleksowe rozliczenie wszystkich procedur w pakiecie szpital może otrzymać płatność nawet o 30 proc. wyższą aniżeli za procedury rozliczane pojedynczo.
W sytuacji, kiedy wyceny procedur interwencyjnych zostały drastycznie obniżone, wprowadzenie opieki koordynowanej może być dla szpitali szansą na rekompensatę wcześniejszych strat.
Według ministerialnych zapowiedzi w podobny sposób mają być rozliczane procedury wykonywane w ramach leczenia osób dorosłych pozostających w śpiączce. 21 grudnia otwarta zostanie w szpitalu uniwersyteckim w Olsztynie pierwsza w kraju klinika dla osób dorosłych. Na razie jednak nie ma przepisów regulujących rozliczanie leczenia takich pacjentów. Są one dopiero przygotowywane przez MZ i NFZ.