Covidowe po nowemu: jasne zasady, szybsze wypłaty

NFZ zmienia reguły przyznawania dodatków

Od 1 listopada 2021 roku personel medyczny otrzyma dodatek covidowy za każdą godzinę opieki nad pacjentem z podejrzeniem i z zakażeniem wirusem SARS-CoV-2 – ogłosił Narodowy Fundusz Zdrowia.
Dla placówek, które leczą pacjentów z COVID-19, reguły przyznawania dodatku covidowego mają być jaśniejsze niż do tej pory.
– To zmiana oczekiwana przez placówki medyczne leczące pacjentów z COVID-19 – zapewnia NFZ.
Zasady mają być jednoznaczne
Fundusz przyznaje, że kierownicy mieli często trudności z kwalifikacją personelu do dodatkowego wynagrodzenia. Wątpliwości budziła tzw. incydentalność w udzielaniu pomocy pacjentom hospitalizowanym ze względu na podejrzenie i zakażenie koronawirusem.
– Wprowadzenie godzinowego rozliczania czasu pracy przy pacjencie covidowym znacznie ułatwia placówkom medycznym wskazanie osób, które powinny otrzymać dodatek, oraz indywidualne określenie jego wysokości – czytamy w komunikacie NFZ. – Nowe zasady obowiązują na oddziałach placówek medycznych, które zapewniają łóżka dla osób z COVID-19, stanowią tzw. II poziom zabezpieczenia covidowego.
Nie będą więc możliwe sytuacje mające miejsce wiosną tego roku, gdy do dodatków covidowych w pełnej wysokości za cały miesiąc pracy zgłaszani byli pracownicy, którzy przy pacjentach covidowych przepracowali kilka godzin w ciągu 30 dni.
Ważne terminy
Znowelizowane polecenie ministra zdrowia dla prezesa NFZ w sprawie wypłaty dodatku covidowego określa czas wprowadzania korekt do informacji o liczbie personelu, który kwalifikuje się do otrzymania dodatku i wysokości środków niezbędnych do wypłaty dodatku.
Zgodnie z nowymi przepisami korekty informacji (za okres do 30 września 2021) o wysokości środków niezbędnych do wypłaty dodatkowego wynagrodzenia, łącznie z kosztami pracodawcy, kierownicy placówek medycznych muszą przekazać do NFZ do 15 listopada 2021 roku.
W przypadku korekt informacji w kolejnych okresach, kierownicy placówek medycznych będą musieli je przedstawić w ciągu dwóch miesięcy, licząc od końca miesiąca, którego dotyczy informacja. Do 10 listopada placówki medyczne mają czas na przesłanie do NFZ informacji za październik 2021. Ewentualne korekty placówki, według nowych reguł, będą mogły złożyć maksymalnie do 31 grudnia 2021 roku.
Wprowadzenie jasnych ram czasowych zapobiegnie przedłużaniu czasu na poprawki dokumentów, w efekcie personel medyczny, który zostanie zakwalifikowany do otrzymania dodatku po korekcie, szybciej otrzyma wypłatę.
Komu dodatek i w jakiej wysokości?
Dodatek covidowy wynosi 100% wynagrodzenia wynikającego z umowy o pracę lub z umowy cywilnoprawnej, należnego za każdą godzinę pracy osoby, która (kryteria poniżej muszą być spełnione łącznie):
a.    wykonuje zawód medyczny
b.    uczestniczy w udzielaniu świadczeń zdrowotnych i ma bezpośredni kontakt z pacjentami z podejrzeniem i z zakażeniem wirusem SARS-CoV-2
c.    pracuje na oddziałach, w których placówka medyczna zapewnia łóżka dla pacjentów z podejrzeniem oraz z potwierdzonym zakażeniem SARS-CoV-2 (tzw. II poziom zabezpieczenia covidowego).
Maksymalna miesięczna kwota dodatku nie może przekroczyć 15 tys. zł.
Środki na dodatkowe wynagrodzenie pochodzą z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19.
Trzy dni na wypłatę
Narodowy Fundusz Zdrowia odpowiada za przekazanie placówkom medycznym środków na sfinansowanie dodatkowego wynagrodzenia. Fundusz wypłaca placówkom należne środki w terminie 3 dni, pod warunkiem że przesłane dokumenty są prawidłowe i nie wymagają korekty lub uzupełnienia. Czas potrzebny na wypłatę dodatkowego wynagrodzenia zależy w największym stopniu od jakości i kompletności danych otrzymanych przez NFZ z placówek medycznych – podkreśla NFZ w komunikacie.
Ile do tej pory kosztowało covidowe?
NFZ informuje, że do tej pory wypłacił ponad 8,2 miliarda złotych na dodatki covidowe dla personelu medycznego i niemedycznego, w tym:
a.    8,06 miliarda złotych dla personelu medycznego
b.    219 milionów złotych (dodatki jednorazowe) dla pozostałego personelu.

id