Medycy siedmiu szpitali solidaryzują się z kolegami z Prokocimia

Skrajnie zaniżona wycena problemem wszystkich uniwersyteckich szpitali dziecięcych

Jeśli wyceny świadczeń udzielanych w uniwersyteckich szpitalach dziecięcych nie wzrosną o 50 proc., kolejne szpitale pójdą śladem szpitala w Prokocimiu – napisali w liście do ministra zdrowia lekarze z siedmiu uniwersyteckich szpitali dziecięcych.
Lekarze z tych placówek spotkali się 2 grudnia, aby wyrazić solidarność z lekarzami z Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie-Prokocimiu. Z pracy w tym szpitalu zwolniło się 77 lekarzy, którzy nie akceptują warunków funkcjonowania szpitala. W ocenie medyków zagrażają one bezpieczeństwu ich małych pacjentów, a także personelowi.
Lekarze uniwersyteckich szpitali dziecięcych w Polsce wezwali ministra zdrowia Adama Niedzielskiego oraz prezesa NFZ Filipa Nowaka do podjęcia działań, które uratują funkcjonowanie tych szpitali. − Pierwszym, doraźnym krokiem powinno być natychmiastowe podwyższenie wyceny świadczeń zdrowotnych udzielanych przez USD o 50%, a następnie wypracowanie taryfikacji i wyceny tych świadczeń w sposób metodyczny przy udziale NFZ, przedstawicieli dyrekcji USD i lekarzy zatrudnionych w tych szpitalach. Konieczne będzie także określenie warunków pracy i płacy lekarzy, które zapewnią stabilne zatrudnienie najlepszych kadr medycznych – napisali lekarze z ośrodków w Warszawie, Gdańsku, Łodzi, Białymstoku, Poznaniu, Krakowie i Szczecinie.
Pediatrów poparł Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy. Związek zwrócił się do ministra zdrowia o podjęcie rozmów z lekarzami na temat wyceny świadczeń. Jak czytamy z piśmie OZZL, obecnie wycena jest skrajnie zaniżona, co stanowi główną przyczynę kłopotów wszystkich uniwersyteckich szpitali dziecięcych w Polsce. − Prawidłowa wycena powinna pokrywać realne koszty, jakie szpital musi ponieść dla wykonania świadczeń, w tym również koszty pracy z uwzględnieniem zarówno odpowiednich wynagrodzeń, jak i właściwej liczby personelu medycznego – podkreśla OZZL.
OZZL domaga się rozmów trójstronnych z udziałem przedstawicieli NFZ, MZ, dyrektorów szpitali uniwersyteckich i lekarzy.

id