COVID-19 doprowadził szpitale na skraj bankructwa
Władze stolicy zmuszone ratować szpitale przed likwidacją
By uchronić niektóre szpitale miejskie przed zamknięciem z powodu zadłużenia przekraczającego możliwości spłaty, stołeczny ratusz zdecydował o przekształceniach.
Decyzją radnych połączone zostały Szpital Bielański z zadłużonym Szpitalem Inflancka, po czym będzie utworzony Warszawski Instytut Zdrowia Kobiet. To pozwoli w obiekcie przy Inflanckiej zachować łóżka i miejsca pracy.
Według informacji wiceprezydent miasta Renaty Kaznowskiej, oprócz Inflanckiej także Szpital Wolski nie jest już w stanie pokrywać strat. Potrzebuje pilnego ratunku. To samo dotyczy szpitala dziecięcego przy Kopernika.
W przypadku szpitali Wolskiego i na Kopernika zaplanowano ich przekształcenie w spółki prawa handlowego w pierwszym półroczu przyszłego roku.
Skąd te gwałtowne ruchy? Jest to spowodowane nagłym pogorszeniem kondycji finansowej szpitali wskutek ograniczenia ich działalności w związku z pandemią COVID-19.
Miasto nie ma jednak prawnej możliwości bezpośredniej spłaty długów. Wynika to z orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego z 2019 r., zgodnie z którym miasto nie może pokrywać strat w placówkach medycznych, które funkcjonują w formule SPZOZ. Przekształcenie pozwoli miastu na dokapitalizowanie wymienionych szpitali, podobnie jak to się dzieje z innymi, które funkcjonują jako spółki prawa handlowego.
W sumie w Warszawie jest 10 szpitali miejskich, w których są 3003 łóżka. Połowa placówek to spółki prawa handlowego, pozostałe funkcjonują jako Samodzielne Publiczne Zespoły Opieki Zdrowotnej.
Na tym nie koniec zmian. W kolejnym roku przekształcenie w spółkę prawa handlowego czeka Szpital Świętej Rodziny.
Natomiast w Szpitalu Inflancka zostanie utworzony Warszawski Instytut Zdrowia Kobiet, który kompleksowo zajmie się zdrowiem kobiet w każdym wieku. Zapewni specjalistyczną opiekę medyczną, między innymi w zakresie położnictwa, patologii ciąży, diagnostyki i terapii płodu, leczenia niepłodności, endokrynologii ginekologicznej, ginekologii onkologicznej, operacyjnej, geriatrycznej czy zespołu zdrowia psychicznego.